Книгите да достигнат до хората и хората – до книгите, това е мисията на всяко едно книжно изложение. Срещите между авторите и техните читатели обогатяват и осмислят работата на издателя. И макар балансът между средствата за издаването на една книга и икономическото състояние на читателите да е трудно постижим и най-често да е за сметка именно на издателите, те не се отказват от идеята да бъдат мост между думите и обличането им в книжно тяло.
В седмицата на "Алея на книгата" в София и в Нощта на литературата, в която България посрещна 11-ото издание на европейската инициатива с откъси от 21 европейски заглавия в рекорден брой населени места у нас, в ефира на програма "Христо Ботев" беше повдигнат въпросът за съдбата на пътуващите книжни изложения.
Какво се случва с тях и в тях? Пред какви възможности и препятствия са изправени издателите? Какво достига до читателите и какъв е пътят на книгата – от идеята, през печата и издаването ѝ, до ръцете на тези, които откриват посланието между страниците ѝ? Защо книгата отстъпва място в политическите приоритетите и какво е нужно, за да може тя да си проправи път обратно там? И защо трябва да се инвестира в грамотността сега, за да има възвращаемост във всеки един аспект за в бъдеще?
"Алеята на книгата", която стана повод за всички тези питания, е доказан начин за повишаване на нивата на четене. Сега тя се провежда в София и ще диша в столицата до 11 септември. Неин организатор е Асоциация "Българска книга". Асоциацията се бори ДДС-то върху книгите да бъде с намалена ставка и да няма данък върху грамотността и четенето, да има Закон за книгата, който да подпомага цялата книжна екосистема, като включва в себе си и книжарниците, и библиотеките, тъй като те са повече от значими за живота на книгите. Бори се и за създаването на стратегия, която да насърчава четенето, да развива литературата и да подкрепя издателската дейност.
Българската книга е един от най-добрите посланици на нашата култура по света. Затова и въпросът за съдбата на изложенията, чрез които тя достига до хората, е от особена важност.
Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга", говори за това в звуковия файл. В него можете да чуете още Невена Дишлиева-Кръстева и Гергана Георгиева, които разказват за издателската си дейност. Както и да разберете как премина "Книжната Аполония", провела се в рамките на 38-ите Празници на изкуствата в Созопол.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg