Юлиaна Николова е позната на медиите. Често срещаме нейната позиция по значими обществени проблеми, изразена в статии и интервюта. Популярността ѝ не е случайна, а както се казва "изработена" в усилията на една кариера, случайно или не, обвързана с политическата турбулентност на времето ни.
Юлиaна Николова е зам.-министър на промишлеността в правителството на Иван Костов, член на основния преговорен екип по присъединяването на България към ЕС, през 2006 година е кандидат за вицепрезидент заедно с Неделчо Беронов, директор на Европейския институт, а към настоящия момент директор на портал "Европа".
Разговорът трябваше да започне от там какво е мястото на жените в политиката, има ли политика за жени и политика за мъже и все още ли политиката е мъжка е работа. Вместо това, през калейдоскопа на спомените за промените и динамиката на 90 години на миналия век, за вихроносните събития, които изискваха бързо израстване от политиците и обществото, достигнахме до важната тема за значението, смисъла и съдържанието на законите. Една от най-големите грешки по пътя на промяната е намаляването на качеството на законодателните текстове и постепенното установяване на неуважително отношение към правото. Неусетно тези дефицити са дали трайно отражение върху структурата на обществото и резултатите от това можем да видим в липсата на усилени дебати с уважение към позицията на другата страната, в все по-намаляващата роля на лидерите в обществото, в липсата на същински авторитети в политиката, в нарастваща роля на "по-лесната практика", на отлагането на сложните решения и приемането на компромисни, временни (но трайни) такива.
Разбира се жените имат своето място в политиката, но то не трябва да става на квотен принцип, а при справедливо отчитане на компетентността. И разбира се жените ще имат място тогава когато стереотипите бъдат преодолявани по-лесно.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg