Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Yalta Art Room започва своя втори сезон с премиерата на „Аутсайдер“

| обновено на 15.09.22 в 07:11

YALTA ART ROOM открива на 22 септември от 19:30 ч. своя нов сезон с премиерата на Театър ЗОНГ и новия им проект "Аутсайдер" - пърформанс ноар, базиран на експериментален текст за театър. Спектакълът разказва историята на Виктор - млад мъж, който се обвинява за смъртта на сестра си, и тръгва по следите на изчезналата преди 15 години Лора.

"АУТСАЙДЕР" е текст за загубата като процес на изцеление. Животът на героите се състои от поредица от загуби, които водят до освобождаване на личността от самата себе си и нейните обвързаностите със света: загуба от миналото, загуба на връзка с останалите, загуба на илюзиите, загуба на живота. Само чрез тоталната загуба на идентичност, в пълното себеотрицание, те вярват, че ще могат да постигнат изцелението и да рестартират живота си отначало.

Мария Мира Христова, Мартина Кръстева и Боян Арсов

“Едно от най-очероватилните неща, когато става дума за независим театър, е свободата да правиш повече от това, което си учил. На мен визуалната среда, образът на представлението, винаги ми е много интересен. Когато гледам нещо, търся какво да ме впечатли“, разказва в ефира на “Нашият ден“ режисьорът Боян Арсов и допълва:

“Самата Дина нарича особняците в текста – “самотници, аутсайдери, работохолици“. Това са затворени хора в някаква тъга и вина или някаква грешка, която им е е случила, и се опитват да излязат оттам, да преодолеят това и да продължат. Основна част от представлението са няколко монолога на тези аутсайдери, в който става ясно какво точно им се е случило“.

“Опитали сме се да направим един поглед към душата на съвременния човек. Колко пъти може човек да рестартира живота си. Колко пъти можеш да се откажеш от самоличността си – старото болно аз трябва да си отиде, за да дойде новото. Това пространство се нарича “място за душевно болни, но какво значи болен?!“, казва в “Нашият ден“ актрисата Мартина Кръстева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БНР, YALTA ART ROOM 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Любомир Попйорданов в Ковачевица

Любомир Попйорданов е юрист по професия. Известен е като алпинист и планинар, граждански активист, предприемач. Започва да рисува през 1974 г., а в едно интервю казва за началото:  "Така и не съм взимал уроци, никакви. Впоследствие, когато се разбра, че няма да кандидатствам архитектура в УАСГ (не бях добър по математика, а и си трябваха уроци по..

публикувано на 01.08.24 в 18:00

Започва джаз фестивалът "Д-р Емил Илиев" в Боровец

За трета година между 2 и 7 август Международният джаз фестивал се провежда на нова локация – курортния комплекс "Боровец" с любезното съдействие и финансова подкрепа на Община Самоков.  Отново екипът на Фестивала предлага интригуваща програма , като първата вечер на 2 август откриването е с Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев и..

публикувано на 01.08.24 в 17:05

Излезе монографичното изследване "Любов и Отечество" на Пламен Антов

Изследванията на Пламен Антов върху българската възрожденска литература и култура, събрани в книгата му "Любов и Отечество", се спират върху "механизмите, чрез които литературата, като националноидеологически "метаразказ", произвежда колективното (монументално) битие във вид на символна, собствено идеологическа "сянка" на историята".  Освен това..

публикувано на 01.08.24 в 16:39

Поглед към процесите на прехода

"Екологии на прехода" се нарича изложбата на Николас Кисич Агире, Катарина Бюрин, Сам Гантус, Елица Коева, Манар Мурси, която се открива днес в галерия Swimming Pool от 18.30 часа. Тя е част от поредица инициативи на Off-site – изследователски колектив, основан през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова.  Събитието насочва..

публикувано на 01.08.24 в 16:35

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30