Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо българите четат все по-малко

Снимка: Pixabay

"Причините за намаляването на четящите българи са много – казва Амелия Личева, професор по "Теория на литературата" в Софийския университет и литературен критик. Заедно с Мая Бобева, издател и заместник председател на Асоциация "Българска книга", тя коментира данните от Националното представително проучване на Алфа рисърч по темата за читателските нагласи у нас – цялата скорост на живота ни предполага други интереси и занимания. Живеем в едно общество, в което младите хора много обичат да се забавляват и като че ли четенето не носи това забавление. Но проблемът е по-сложен, не можем да кажем, че точно младите са тези, които не четат, защото и сред тях има много големи четящи групи. Има и писатели които направиха четенето модерно, Георги Господинов е един от тях, той със сигурност запали изключително много млади хора по четенето. Това, което е много важно, всички ние , които се занимаваме с литература да достигаме там, където са проблемите. Там, където изобщо не се чете, малцинствените групи, образованието, възрастните хора в малките населени места."

"Битката за свободното време в момента се печели от Интернет и от сериалите, да, забързани сме и имаме нужда да се отпуснем и да гледаме нещо леко, което не изисква усилие. – казва Мая Бобева – За да запазим четенето като такова, ще са нужни много повече усилия. Най-вероятно ще се променя и формата на книгата."

Според проф. Амелия Личева трябва да се опитваме да култивираме добър масов вкус, да се популяризират добрите автори. „Рекламата на книги се разви много, но идеята, че една хубава книга, ще се продаде сама, просто не работи“ – твърди и Мая Бобева.

Чуйте дискусията и коментара на данните от социологическото проучване в "Какво се случва".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05