Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Антигона" с премиера в Плевенския театър

Снимка: @TheatrePleven

След седемгодишно отсъствие от българска сцена, Александър Морфов постави в Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радоев" пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл.


Репетициите започнаха през февруари след тридневен кастинг за актьорския състав. Представлението е създадено с международен постановъчен екип и с участието на почти цялата плевенска трупа, както и с гост-актьори. В образа на Антигона се превъплъщава Милена Ерменкова, а за ролята на Креон е поканен актьорът Деян Донков. Надя Керанова е Исмена, Ованес Торосян е корифей на оркестъра, Хемон е Александър Кънев. Художници на декорите са Семьон Пастух (Русия) и Тита Димова-Вантек, пластиката е на Андреа Гаврилиу (Румъния), звукът е на Душанка Белада (Черна гора), която и асистира на Морфов. Младите китаристи Борислав Ковачев и Александър Колев посрещат зрителите с изпълнения на живо.

Премиерните представления са на 16 и 17 септември.

Следващите дати са 24 и 25 октомври.


Спектакълът "Антигона" е включен в инициативата на Плевенския театър "Пътуващ зрител" в подкрепа на културния туризъм. Тази инициатива дава възможност на зрители от цялата страна да пътуват до Плевен и да гледат спектакъла, като си закупят в пакет билет за представлението и нощувка в хотел.

На 19 септември "Антигона" ще гостува на пловдивската публика, в програмата на фестивала "Сцена на кръстопът".

Снимки: ФС на Драматично-куклен театър "Иван Радоев"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Представленията, които ни създадоха" с Петринел Гочев

Петринел Гочев, режисьорът художник или художникът режисьор, който умее да "рисува" еднакво добре както на платното, така и на сцената, е четвъртият гост в образователната поредица срещи "Представленията, които ни създадоха" на Yalta Art Room. След дискусиите с Явор Гърдев, Теди Москов и Александър Морфов, сега и той ще навлезе в дълбочината на един..

публикувано на 19.06.24 в 17:02

Трето издание на фестивала на театралната миниатюра "Театроскоп"

Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп" е посветен на една все още малко позната в България театрална форма – театър в кутия . Тази година той се провежда за трети път, а организатор е театър "Арт ленд". Тазгодишното издание (14-20 юни) събира куклени артисти от Бразилия, Чехия, Португалия и България, които гостуват със..

публикувано на 19.06.24 в 12:17

Нов прочит на "Вълшебната флейта"

Операта "Вълшебната флейта" на Волфганг Амадеус Моцарт оживява чрез съвременна интерпретация и енергията на млади талантливи певци. Тя е последното завършено произведение на композитора, което представя смесица от брилянтност, интрига и символизъм. Операта е комбинация от пеене и говорени диалози, характернa за германската школа. Сюжетът въвежда..

публикувано на 19.06.24 в 10:32

Материали от Мексико, Детройт и Женския пазар в София в изложбата на Десислава Терзиева

"между другото" е самостоятелна изложба на младата българо-американска съвременна художничка Десислава Терзиева. В нея тя използва материали от Мексико, Детройт и Женския пазар в София. Експозицията представя хибридни обекти, които живеят между минало и настояще, вкоренени в културните традиции и ежедневните наблюдения от градските улици...

публикувано на 19.06.24 в 08:10

Седем български художници с групова изложба

Dog Days е името на груповата изложба на Виктор Петров, Димитър Солаков, Калин Серапионов, Правдолюб Иванов, Руди Нинов, Самуил Стоянов и София Грънчарова. Кураторът на експозицията Марина Славова коментира: "Изложбата не е нито за лятото, нито за кучета. Тя има за цел да разгледа сложната и често объркваща връзка между език и значение, да изследва..

публикувано на 18.06.24 в 19:05