Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство и наука се срещат във Варна в най-новото място за култура

13
Съвременна капсула на времето
Снимка: Ралица Герасимова

Един бивш склад за боеприпаси е най-новото пространство за култура и изкуства и любимо място на варненци и гостите на морската ни столица.

В края на лятото ReBonkers отвори вратите си за първото издание на "Резиденция за наука и изкуства" или Art & Science Varna vol.1. Тя се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – Варна и с финансовата подкрепа на Национален фонд култура и фонд Култура – община Варна.

Откриване на първото издание на
В „Резиденция за наука и изкуства“ участват артистите:
• Ярек Лустик (Полша)
• Нео Чънк (Корея, САЩ)
• Витали Янков (Украйна)
• Айша Арар (Израел, Палестина)
• Ивелина Иванова - Иви (България)
• Мария Налбантова (България)
• Хермано Норона (Испания)
• Патриша Карамазова (Чехия)

Всички те събраха идеи за своите арт проекти от посещенията си в музеите на Варна, а Славена Пекова и Петър Денчев ще се включат през октомври със своите проучвания.

Арт пространство ReBonkers
Ментори на артистите са културният антрополог Ралица Герасимова, популярният артист Антони Райжеков, който в момента работи в интердисциплинарната група за проучвания на Center for Human-Computer Interaction на Университета в Залцбург, както и философът проф. Бенджамин Голдберг – преподавател по история на науката в Университета в Южна Флорида, САЩ.

Артистите-резиденти заровиха по един символ от своите проекти в обща капсула на времето в двора на ReBonkers, а техните творби очакваме да видим в изложба на 28 октомври.

Артистичният директор на ReBonkers Ралица Герасимова разказва дългата история на арт пространство ReBonkers – от склад за боеприпаси по Османско време, през първия рок клуб след промените, същевременно това е най-старата запазена сграда във Варна и единствената в града със зелен (естествено затревен) покрив.

Мария Налбантова - градина от плевели в ReBonkers
От Ралица Герасимова разбираме и каква е ролята на ReBonkers за квартал "Барутен погреб", където се намира, какви са целите на Art & Science Varna vol.1 и как точно артистите ги осъществяват.

Ралица представя и изложбата на Антони Райжеков "До последна капка" – звукова инсталация – метафора на алчността, която можете да видите, чуете и преживеете до 25 септември единствено в ReBonkers.


Ивелина Иванова е позната на публиката като аниматор, нейният дебютен филм "Микрорайон" беше в показван на престижни международни фестивали за анимация, освен с анимация се занимава и с 3D мапинг за концерти експериментална музика, най-новият ѝ филм "Лична драма" разказва за извънземни. В "Резиденция за наука и изкуства" Ивелина се вдъхнови от боклуци на плажа и благодарение на това скоро някои от тях ще се превърнат в изкуство.

Чуйте повече от самата Ивелина:

Градина от плевели
Мария Налбантова е добре позната на аудиторията на програма "Христо Ботев"

Изкуството на младата художничка се обвърза с науката още с участието ѝ в колективната изложба "С – Въглерод" през 2019, където тя използва хербаризирани цветя, обличайки с тях найлонови торбички и така изрази тревогата си за бъдещето на човечеството.

Полагане на Съвременната капсула на времето
Мария отново се е вдъхновила от растения, но този път не от цветя, а от бурени и плевели, които е откъснала в Морската градина на Варна.

Какво ще прави с откъснатите бурени и плевели Мария Налбантова – чуйте от нея в звуковия файл:

Снимки: Ралица Герасимова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05