На 16 септември т.г. ЕК официално представи проекта на Закона за свобода на медиите (MFA). От тук нататък предстои неговото обсъждане със страните от ЕС и депутатите в Европейския парламент, преди тази регулация да стане реалност. Законът идва на фона на опасенията относно свободата на медиите в страни като България, Полша, Унгария и Словения. Тревогата на ЕС е свързана и с разпределението на държавна реклама в някои страни към проправителствени издания, което се превръща в инструмент, който влияе на медиите.
Какъв вид медийни услуги обхващат тези нови правила? Какъв инструмент биха били те за защита на журналистите и медиите? Как прилагането им ще помогне на гражданите да се ориентират в медийната среда? Ще се постигне ли успех в ограничаването на вътрешна политическа намеса и дали е възможно ограничаването на чуждестранната пропаганда и дезинформация?
Сред многото изисквания на предложените правила се откроява и това, че ограничаването на държавната намеса в обществените медии може да се постигне, ако страните от ЕС бъдат принудени да натоварят национален регулатор да гарантира, че бордът на обществените медии е назначен чрез прозрачна, открита и недискриминационна процедура. Както и че уволнението на членове на борда трябва да бъде обосновано и публично оповестено. Предложените правила също така изискват на обществените медии да се осигури стабилно адекватно финансиране, разпределено така, че да гарантира редакционната независимост.
Какво още коментира по темата в "Мрежата" Петър Карабоев, зам. главен редактор на "Дневник", можете да чуете в звуковия файл.
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg