Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайку картички срещу униние

5
Снимка: Личен архив

Лилия Минева е актриса по образование, книжар по професия и творец по душа, който отскоро въплътява емоциите и мислите си в хайку картички. А преди всичко -добър и светъл човек, който вярва, че в живота няма място за униние и не трябва да се страхуваме от изпитанията, които срещаме по пътя си.

Определя себе си като "Лили в преход – между себе си преди и себе си в бъдеще“. Надникваме в нейния свят в едно от изданията на „Епизоди от живота“ в "Нашият ден“.

Тя работи като книжар в различни издателства от дълги години. Завършила е актьорско майсторство в класа на проф. Корабов и не се е отказала от идеята да реализира свой режисьорски проект, но е избрала книжарството а професия, тъй като „ежедневието ни кара да мислим и прагматично“.

Не пропуска да добави, че е изключително благодарна да се развива в тази сфера.

"Книгите са наистина нещо изключително, защото това е начина да свържеш мисълта си с човек, който е живял например преди 1000 години. Но, четейки го, ти правиш вече връзка с неговото съзнание и се оказва че това е нещо живо, и продължава да има връзка с неговия живот и този живот се прехвърля в теб и те променя като личност и те обогатява. Който обича да чете, наистина няма да се изгуби. Напротив – ще се намери“, казва тя.

Понякога обаче животът ни провокира с неочаквани ситуации, в които е лесно човек да се изгуби, ако се поддаде на униние и страх. В подобна ситуация изпада и Лили, без работа за известен период. Впоследствие ситуацията се разрешава, но месеците в търсене на нова алтернатива са изпитание. „През цялото това време просто не бива да се пада духом. Наистина човек не бива да се отчайва. Няма какво да се намери в отчаянието, освен още повече дълбочина и отчаяние“, споделя още.

Вместо да се отчайва, Лили насочва енергията си към нещо ново, с което са изрази търсенията на душата си: изработката на особен вид авторски „хайку картички“, както ги определя тя.

Признава, че все още не е измислила как да продава тези отпечатъци на емоции върху хартия, но подхожда към всяка от тях с толкова отношение и любов, че, разтваряйки ги, със сигурност ще откриете вътре и частица от Лили.

"Може би всичко е свързано и с това, че обичам много японската култура. Обичам също и растенията и един ден просто намерих еднорастение, което е като седеф. Просто то излъчва някаква своя си светлина. И когато го намерих това растение реших да се опитам да направя нещо като картичка“, разказва Лили и добавя, че миниатюрните неща я вълнуват и я карат да се възхищава от това колко детайлен е светът, в който живеем.

Личното ѝ послание към всички, които също минават през своите изпитания и периоди на преход е да не се отчайваме. Да не пропускаме възможността да бъдем добри. Да не се страхуваме да усещаме чуждата болка, да бъдем съчувстващи и да подаваме ръка в труден момент, защото красотата не е във външния вид, а във взаимоотношенията между хората.

Цялото интервю с Лилия Минева можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13