Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шаман бие с билки за пречистване в Еквадор

Еквадор е единствената държава в света, кръстена на географски обект – името ѝ означава Република на Екватора. И наистина той я разсича надлежно. Макар да е една от най-малките страни в Южна Америка (колкото две и половина Българии), тя е привлекателна за пътешествениците със своите тропически джунгли, 27 вулкана и колониални градове, вписани в съкровищницата на ЮНЕСКО. След този анонс напълно e разбираeмo защо собственикът на туристическа агенция Красимир Златанов се е запътил натам. Столицата Кито е на около 20 километра от Екватора, но същевременно е разположена на 2900 метра. Първия въпрос към него е – как се диша на такава височина. Оказа се, че Ла Пас, главният град на Боливия, е на още по-високо.

Преди да потегли към дивите племена в амазонската джунгла, приключенецът посетил Центъра на света, на 26 км от Кито.


Краси е имал и изключително преживяване – да храни колибри. И предостави специално за сайта на БНР видео от това вълшебство. След като чуете как живеят индианците в дебрите на еквадорската джунгла, едва ли ще повярвате, че държавата е обявена за най-добра за живеене в пенсионна възраст. Взети са предвид показатели като цени на имотите, парични средства, нужни за преживяване, климат и достъп до медицински грижи. Но не са включили и радостта от възможността да видят розови делфини. А Красимир Златанов, макар и не пенсионер, я е преживял. След разказа му за Еквадор, мечтата за тази южноамериканска страна у мен вече не тлее, а се разгаря неудържимо.


Снимки и видео: Красимир Златанов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35