Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 19-25 септември

Снимка: СБХ

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 25 септември.

На фотографска изложба, озаглавена РЕАЛНО/ПРИВИДНОРЕАЛНО кани сценографът, илюстратор и дори кинодокументалист Юлиян Табаков, от 28 септември. Как зрителят „дописва изкуството“ и как се размиват границите на документалното – Табаков разказа в предаването "Фотофабрика – факт и фикция" в неделя.

Във Галерия "Синтезис“ се откри изложбата на фотографа Владимир Василев T(h)races. Василев е едно от водещите имена в българската съвременна фотография, но живее във Франция от 2001 г. Заглавието на проекта, по който той е работил повече от 10 години, е игра на думи между географското и историческо понятие за траки и „traces“ (следи). В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда.

До 30 септември Галерията на Съюза на българските художници представя четвъртото издание на изложбата "Млади български художници – В началото". Проектът си поставя за цел да подкрепя млади артисти в началото на техния творчески път, да стимулира творчески процеси, да им дава възможност да видят своите творби в галерийно пространство. Изложбите от проекта заемат най-представителните пространства на "Шипка" 6 и зала "Райко Алексиев". В залата са разположени творбите на 20 живописци, както и скулптурата на 11 млади автори, сред които и някои разпознаваеми имена от различни национални изяви. За първа година в този проект има чуждестранно участие – автори от Румъния и Чехия. В „Артефир“ във вторник проф. Станислав Памукчиев, член на журито по селекция на творбите, сподели повече за "Млади български художници – В началото".

От 19 до 28 септември Балкански документален център, съвместно с Фондация Конрад Аденауер и Чешки Център, организира филмовия фестивал София ДокуМентал, посветен на най-доброто документално кино, в чийто център са теми, предизвикващи дебати в обществото. В програмата тази година има 28 документални филми от България, Европа и света, като след всяка прожекция се провежда дискусия с екипа на продукцията или експерти в областта, която е засегната във филма. На 20 септември в рамките на София ДокуМентал се състоя и българската премиера на филма на режисьора Николай Стефанов „Нямаш място в нашия град“. Документалният филм-наблюдение се фокусира върху футболната агитка на „Миньор-Перник“. Героите му са отдадени на успеха на своя отбор и за тях това е цел, в която виждат възможност Перник да се асоциира отново със силата и сплотеността на миньорите, характерни в десетилетията му на процъфтяващ индустриален град. За идеята и подхода към филма, в сряда събеседник в „Артефир“ беше режисьорът Николай Стефанов.

Балкански театрален фестивал ще се проведе от 24 до 29 октомври в Благоевград. Едни от най-ярките театрални събития от България, Косово и Северна Македония се събират на сцената на Драматичния театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. Осем са театралните спектакли, които публиката ще може да види, а фестивалът ще бъде открит на 24 октомври с премиерата на театъра-домакин „Момчето от последния чин“ от Хуан Майорга с режисьор Тея Сугарева-Савова. В „Артефир“ в сряда Маргарита Мачева, директорка на ДТ „Никола Вапцаров“ Благоевград, разказа за първия по рода си фестивал в България.

Снимка – СБХ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45