Международното издателство за социално ангажирана фотография FotoEvidence Press обяви, че ежегодната му награда за книга през 2023 година ще бъде посветена на руската инвазия в Украйна. Издателството е основано през 2010 година в Ню Йорк и сред неговите създатели е българската фотографка Светлана Бахчеванова. Основната задача на FotoEvidence Pressе да публикува фотокниги, които документират доказателства за нарушения на правата на човека и фотографски разследвания от всички точки на света.
"Всяка година даряваме наградата FotoЕvidence Book award на един фотограф, който дълги години е работил върху някакъв проект, но този път решихме да посветим книгата на военните престъпления, извършени на украинска земя и книгата ще бъде с кадри на много фотографи, както украински, така и международни" – казва Светлана Бахчеванова – В началото на инвазията там имаше много фоторепортери, ще покажем и истории и индивидуални портрети на хора. Това ще бъде книга-памет, защото светът никога няма да бъде същият след тази война"
"Когато крайната редакция на книгата е готова, фотографиите ще бъдат прегледани и проверени, всеки кадър ще бъде истината. Доверието трябва да се гради и аз ще започна с това, да публикувам книга, в която всичко е истина" – казва още Светлана Бахчеванова. Освен в книгата, която ще бъде подарявана на библиотеки по света, кадрите ще бъдат показани и в пътуваща изложба. "Планирам да я публикувам на различни езици, например на български, даже в момента преговарям с едно издателство и е много важно точно в България тя да се види" – допълва Светлана Бахчеванова. "Най-трудното за фоторепортера не е да отразява война, а да се върне след това и да продължи да живее" – казва тя. Чуйте разговора със Светлана Бахчеванова в "Какво се случва".
Светлана Бахчеванова завършва фотография в София. Тя е първият фото редактор на вестник "Демокрация".
През 1997 г. става първата жена директор на фотографската секция на Българската телеграфна агенция (БТА).
Тя документира революцията в Румъния , войната в Косово, разделянето на Съветския съюз . От години живее извън България.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg