Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сценичните образи на Анна Томова-Синтова

събота, 1 октомври, от 20 часа

БНР Новини

В оперната вечер ще слеем в едно миналото и настоящето. Настоящето, защото ще бъдем с една от най-емблематичните ни оперни певици. Миналото – благодарение на записите, които съхраняваме в нашата фонотека и благодарение на които ще се върнем десетилетия назад, за да проследим сценичните ѝ превъплъщения. От 20 часа до полунощ ще бъдем с изкуството на Анна Томова-Синтова.

През октомври 2018 г. в Националната музикална академия се проведе за четвърти път майсторски клас. Осем млади певци се срещнаха и работиха с голямата оперна певица. С всеки един тях госпожа Синтова изработваше в детайли арията, разказваше за ситуацията от операта, в която се явява тази ария, за стила, за времето, припомняше някои забележки на големи диригенти и режисьори, с които е работила, припомняше и свои лични преживявания и трудности, които е срещала, ако арията е била интерпретирана от нея самата. Незабравима седмица не само за активните участници в майсторския клас, но и за всички, които намериха време да бъдат в залата на Академията.

След това настъпи пандемията, но голямата певица не спря да се грижи за своите колеги. Чрез интернет тя работи с оперните певци в софийската опера върху партиите в новите постановки на оперите на Рихард Щраус "Електра" и "Ариадна на Наксос".

По време на този майсторски клас се срещнах с Анна Томова-Синтова, която прие да поговорим за важните срещи и за ролите определили пътя ѝ по най-големите оперни сцени по света. Тази вечер ще ви водят разказите ѝ.

Ще чуете фрагменти от няколко опери на Верди:
• "Дон Карлос", запис от 15 юни 1987 г. – откриване на "Варненско лято" с Варненската филхармония, диригент Иван Маринов;
• "Набуко", запис от 19 януари 1969 г. в Софийската опера с диригент Руслан Райчев;
• "Аида", спектакъл в София от 1979 г., диригент Руслан Райчев;
• "Травиата", запис от 1988 г. с хор и оркестър на Софийската опера, диригент Руслан Райчев;
• "Реквием", от 1984 г. с хор на Софийската опера, Зингферайн Виена и Виенската филхармония, диригент Херберт фон Караян;
• "Танхойзер" на Вагнер от 29 ноември 1983 г. от "Фестивала на оперното и балетно изкуство" в Стара Загора, диригент Руслан Райчев;
• "Евгений Онегин" на Чайковски от 05.06.1975 г. от "Софийски музикални седмици" с оркестъра на Софийската опера, диригент Недялко Недялков;
• "Дон Жуан" на Моцарт от 27 януари 1976 г. спектакъл на Софийската опера, диригент Михаил Ангелов;
• "Тоска" на Пучини от 1995 г. с хора и оркестъра на Старозагорската опера, диригент Димитър Димитров;
• "Сътворението" на Хайдн запис от 1988 г. със смесен хор "Родина", Русе, хормайстор Васил Арнаудов, Фестивален симфоничен оркестър, диригент Емил Чакъров.

Както и фрагменти от две концертни изпълнения:
• "Четири последни песни" на Рихард Щраус, запис от "Мартенски музикални дни", Русе – 31 март 1999 г., със Софийската филхармония, диригент Емил Табаков.
• Рецитал с арии от опери на Рихард Щраус от 1996 г., с оркестъра на Софийската опера, диригент Йохан Арнел.



Снимките във фотогалерията са от личния архив на Анна Томова-Синтова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30