До последната третина на октомври специалисти и доброволци в два лагера в страната – Дуранкулак и край Драгоманското блато - слагат пръстени на птици, хванати в специални мрежи, които летят през двете области.
Чрез опръстеняването се проучват миграционните пътища на птиците и се прави мониторинг на пернатите. Приятен страничен ефект от тази дейност е, че младите доброволци, ангажирани в нея, стават бъдещи природозащитници. “България- БАН-София“ – това пише на всеки пръстен, а после следва индивидуален номер.
“През тази есен на Дуранкулак имаме много интересни видове, включително седем нови вида, които предните три години не са ловени. Сред тях е Червената чинка, която е много рядък вид у нас (с по-малко от 100 двойки) и е нов колонизатор на нашата територия.
Също така попазнахме и Червеногушата бъбрица, която е рядък мигрант над България. От нея хванахме три броя. Хванахме и много нощни мигранти, като Голяма и средна пъструшка. Много доволни сме от редките находки“, разказва в ефира на “Нашият ден“ орнитологът д-р Петър Шурулинков.
Опръстеняването…
“Опръстеняването се провежда с вертикални мрежи, които са съвсем тънки и невидими за птиците, когато летят директно срещу тях. Мрежите се опъват между вертикални алуминиеви колове, могат да бъдат и от друг материал. Мрежите обикновено са дълги между 8 и 12 метра и високи около 2 метра и половина до 3, имат джобове.
Птицата навлиза в джоба и потъва, както се ловят рибите в морски мрежи. В джоба тя бива разплитана от сътрудник, който проверява мрежите на всеки едни час. Понякога при по-лоши климатични условия се проверяват и по-често, след което се поставят в малки платнени торбички и се отнасят в мястото на опръстеняване и там вече им се поставя индивидуален пръстен и се измерват и заснемат. Вижда се степента на охраненост, измерват се с електронна везна и се освобождават“, разказва повече за самия метод той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg