Сборникът "Говори, за да те видя" е в чест на 75-годишнината на проф. Донка Александрова и представя реториката с нейните много лица. Книгата събира текстове, написани от учени от целия свят, с които проф. Александрова се е срещала през своята дълга кариера.
"Днес има една вакханалия от слово и речи, която е естествена за демократичния бум – казва професор Донка Александрова – Демокрация идва от демос, народ, но не трябва да забравяме, че обществото се управлява не от мнозинството, а от креативното малцинство. Променят се изискванията към ораторското майсторство, но най-важното остава – логика, страсти и красота. Тези три направления трябва да се отстояват. Какво се казва е най-важното, но и как се казва – също има своето значение. Ораторското изкуство е управление на истината, но подадена по такъв начин, който да стигне до съзнанието на обществото."
Според професор Александрова новите технологии и новите медии имат същата функция като старите такива – те са инструмент за достигане до обществото. Дори диаметрално противоположни тези и изказвания във Фейсбук например, намират своята аудитория. "Печели този, който представя кратко, аргументирано и ясно своите идеи, които са близки на мнозинството. Големи политици все още има, независимо че демократизацията и възможността за достъп до средствата за масова комуникация създава възможност за словоблудство и хората започват да се объркват." Според нея съществуването на екипи, които създават речите на политиците е много важно, особено за президентската реторика.
Чуйте професор Донка Александрова в "Какво се случва".
Проф. Донка Александрова е създател на Катедрата по реторика на Софийския университет. Автор е на първите програми по реторика, на десетки учебници и на "Библиотека Реторика” – поредица от преводи на книги по реторика, оказали най-силно влияние за ренесанса на тази наука.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg