Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът на киното под магията на "Библиотека "Галактика"

2
Снимка: "Библиотека "Галактика"

В Дома на киното вече можем да потънем в магичния свят на "Библиотека "Галактика" – мобилната изложба, посветена на поредицата за фантастика на варненското книгоиздателство "Георги Бакалов“.

123 са книгите, излезли под шапката на това явление в книгоиздаването у нас, което и до днес остава без аналог. Началото му поставя Милан Асадуров преди 43 години.

Макар през 2019-а официално да беше сложен край на поредицата, тя не спира да провокира интереса на любителите на фантастиката. В същата тази година започва животът и на мобилната изложба "Библиотека "Галактика". В нея са представени всички корици на любимите на почитателите на поредицата книжки. 

Експозицията включва още редакционни карета, представяне на членовете на редколегията, редакторите на издателството и художниците, създали кориците. Идеята на изложбата е да пътува из българските градове и да припомня значението на "Библиотека "Галактика", в която важно място заемат именно илюстраторите ѝ.

Текла Алексиева"Хората мислят, че рисуването е в ръката, но то не е там – то е в мозъка. Както мисля, така и рискувам, без да си изопачавам мислите и без, разбира се, да се правя на интересна пред себе си. Т.е. това, което съм направила, е това, което съм мислила. В даден момент съм мислила с някакво удоволствие за някоя книга, в друг – и с неудоволствие. Седяла съм, измисляла съм и съм я рисувала. Без никакви съображения – кой е в партията, кой е в правителството или какви мъки има издателството. Така че тези книги са едно съвсем истинско нещо, направено от мене – първо за мое собствено удовлетворение. С голяма радост установих, че то удовлетворява и много други хора. Аз така рисувам, така и действам в целия си живот“, каза в "Артефир" художничката Текла Алексиева, която е автор на една значителна част от кориците на фантастичните книжки.

Според нея "Библиотека "Галактика" не е загубила своята привлекателност, не е станала и демодирана.

"От този феномен в мен е останало едно много прекрасно и симпатично чувство", добави още тя.

Поредицата обаче надскача своите автори и създадели. Според Гергана Калчева-Донева, дългогодишен отговорен редактор на "Библиотека "Галактика", причините за това са две:

"Както казват, в точното време и на точното място се появи тази поредица. В онова време, преди 43 години, действително българските читатели се нуждаеха от такъв тип четиво. Този жанр им помагаше да мечтаят, помагаше им фантазията им да полети из космоса... Втората причина "Библиотека "Галактика" да се нарече феномен е, че толкова много години издателството продължи да спазва концепцията и принципите, да не смъква летвата и всички книги, които излизаха на пазара, бяха качествени и подбрани много професионално.“

В продължение на десет години Гергана Калчева-Донева работи върху книгите на издателство "Георги Бакалов“, които истински радват българския читател. Казва, че "Библиотека "Галактика" е оставила един много сериозен отпечатък в живота ѝ. Това навярно биха казали всички, които по един или друг начин са били част от поредицата.

Днес липсва такъв фантастичен свят, който носи в себе си и доза философия, и психология, и магия, и много наука. За сметка на това пък мобилната изложба в Дома на киното в София може да бъде разгледана до 6 ноември.

Повече за феномена "Библиотека "Галактика" и за кутията с магични копчета на Текла Алексиева чуйте в звуковия файл.

Снимки – ФБ профил на "Библиотека "Галактика", Дом на киното, личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10