Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 10-16 октомври

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 10 до 16 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 16 октомври:

“Всички последни неща“ е първата книга на философа Валентин Калинов. “Първоначално исках да напиша книга за унищожението на човека. Но когато започнах да пиша, от унищожението не остана много. Останаха, по-точно казано, тези неща, тоест всички последни неща. Само за тях си струва да се говори, и за нищо друго”, пише за книгата Калинов.

В галерията на Съюза на българските художници на "Шипка" 6, в три от залите на първия етаж, се представя изложбата "7 – извън трафика". Куратор и автор на идеята е проф. Станислав Памукчиев. Това е ново експериментално развитие в практиките на кураторските изложби, като проектът се доверява на артистичната активност и опита на седем визуални артисти, всеки от които има запомнящи се и новаторски представяния през годините. Кураторите са Красимир Русев, Иво Бистрички, Симеон Стоилов, Правдолюб Иванов, Генадий Гатев, Венелин Шурелов и Петер Цанев.

На 13 октомври започна 12-ото издание АСТ Фестивала за свободен театър. Спектаклите ще продължат до 30 октомври под мотото "Директно включване". В рамките на фестивала гостуват пет чуждестранни представления на едни от най-предизвикателните изгряващи световни артисти – Игор Шугалеев (Беларус), Родриго Батиста (Бразилия), Inflexions (Франция), Нея Томшич (Словения) и Мерседес Педроче (Испания). Българската програма включва впечатляващо жанрово и тематично разнообразие и се състои от осем спектакъла, три танцови филма и специалния формат "Show and Tell", в който ще бъдат представени български трупи и проекти в развитие.

Преди месец анимационният филм "Флорентинска нощ" на братята Сотир и Пенко Гелеви получи голямата награда на 28-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. В конкурсната програма тогава участваха над 85 филма. Сотир Гелев е режисьор на "Флорентинска нощ“, Пенко Гелев е продуцент и художник, Румен Бояджиев – композитор. Основна тема във "Флорентинска нощ“ е любовта, както и трудностите и пречките, които тя среща по пътя си. Сценарият е написан по мотиви от творби на Хайнрих Хайне и Жерар дьо Нервал. Филмът е съставен от две отделни истории, вплетени паралелно в сюжета.

На 13 октомври в Зала "2019″ към Градска художествена галерия-Пловдив бе открита изложба с голямоформатни скулптурни композиции на Павел Койчев със заглавие "Той и То“. Осемте произведения са съвсем нови и могат да се видят до 3 ноември 2022 г. Композициите в "Той и То“ изследват символиката в отношенията между човека и домашните животни.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 16 октомври.

Снимка – СБХ 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45