Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Иван Маджаров: Липсва устойчива политика в сектор здравеопазване

Д-р Иван Маджаров - председател на Българския лекарски съюз

На 19 октомври отбелязваме Деня на българския лекар. Тази вечер на официална церемония в Националния исторически музей ще бъде обявен носителят на приза "Лекар на годината 2022"През 1994 г. Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски, като на този ден изразяваме благодарност към всички тях, които са винаги отдадени на професията и на мисията си да помогнат и да спасят човешки живот.

В "Нашият ден" д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, отправи поздравления към българските лекари, като подчерта, че: "На първо място, искам да пожелая здраве на всички колеги, дръзновение, упоритост. Да имат сили да отстояват на несгодите и да изпълняват своя хуманен дълг към пациентите, които са поверили здравето и живота си на тях“.

Неслучайно денят е белязан от протести и лекарите и медицинските специалисти напомнят за ниските възнаграждения и нерешените проблемите в здравната система.

"Разглеждам днешните протести като подкрепа за това, което прави Българският лекарски съюз в усилията си да осигури достатъчно добри нормативи и финансови условия за работа на всички лекари", посочва доц. д-р Иван Маджаров.

И допълва, че се надява новосформираният парламент да излъчи работещо правителство, което да вземе в ръце здравеопазването и да обърне внимание, че спешната медицинска  помощ е от стратегическо значение и тя е лицето на всяка здравна система.

В началото на седмицата в Министерство на здравеопазването се проведе среща с БЛС, като доц. д-р Маджаров припомни, че "принципно се постигна съгласие членовете на Надзорния съвет на НЗОК от държавната квота да се повишат цените на клиничните пътеки с наличния ресурс, считано от 1 септември. Според БЛС 18% увеличение са възможни и достойни на фона на това, с което разполага НЗОК".

Не би трябвало политическите сътресения, преминаващи в държавата, да оказват влияние системата, върху заплащането и условията на труд на българските лекари и медицински специалисти. В България липсва устойчива политика в здравния сектор.

"Дори и да се приеме някакъв бюджет, той ще бъде конюнктурен за решаване на сегашните краткосрочни проблеми. За справяне с дългосрочните проблеми застаряващите кадри, застаряващото население в България и кадровата криза се изисква политическа воля от стабилно мнозинство, което да има дълъг хоризонт и да вземе тежките решения", посочва доц. д-р Маджаров.

За първи път в рамките на церемонията "Лекар на годината" 2022 гостите ще могат да направят дарение в подкрепа на "Българската Коледа“ – благотворителна инициатива на президента на България, която има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на значими за обществото проблеми, засягащи здравето на децата и подпомагане лечението им. 

Традиционните категории, в които БЛС ще връчи награди, са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност", "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники", "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България, и "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация".

Целия разговор с д-р Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Минчев

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..

публикувано на 07.02.25 в 09:48

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33