Спектакълът "Иконите спят", посветен на последните месеци от живота на Гео Милев, е най-новото заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" в Стара Загора.
Автор на драматургичния текст и режисьор на постановката е Елица Йовчева.
"Спектакълът не е и не може да бъде историческа възстановка. Това е едно художествено произведение, както и самият текст. То е базирано на хипотези за животите на персонажите, които са включени в текста, и изхожда от действителни събития.
Това, което ние ще направим в този спектакъл, е да надградим идеята за това кой е бил Гео Милев, да го опознаем малко повече като човек – като баща, като съпруг, не само единствено като творец, като публицист, като творец с много ясна обществена позиция. Това, разбира се, ние сме разгледали много подробно. Но това, което ние ще дадем отгоре, е представата за човека Гео Милев, другата му същност – раним, колебаещ се, мечтаещ, обичащ, съмняващ се. И това, според мен, може да се разглежда като голямо вдъхновение за всички нас. Защото ние всички също носим тези две страни – всеки творец се колебае, всеки творец се съмнява. И именно в това е красотата на живота", казва по повод на премиерата режисьорката Елица Йовчева.
Ролята на Гео Милев е поверена на актьора Цветан Пейчев.
В представлението участват още Тони Тончева (в ролята на Мила), Георги Ножделов, Димитър Митев, Цветомир Черкезов, Георги Георгиев, Христофор Недков, Мария Енева.
Сценографията и костюмите са дело на Александра Йотовска, музика – Светослав Димитров.
Премиерните представления на "Иконите спят" са на 19 и 26 октомври на Голямата сцена на Старозагорския драматичен театър.
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg