Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балансът между ролите на нежния пол в бизнеса и извън него

Над 30% от предприемачите у нас са жени

Дамите са основен катализатор на съвременното общество

Снимка: @pixabay

Дамите започват предприемаческа дейност, провокирани от следването на някаква страст или хоби, последвано от използването на бизнес възможност и опцията за гъвкаво работно време. Основните сектори на женското бизнес предприемачеството в България са потребителски услуги, следвани от изкуства и дизайн, а на трета позиция е търговията на дребно. 

За баланса между ролите на жените в бизнеса и извън него в "Нашият ден" разказват Славянка Стойкова и Десислава Авджиева от Асоциацията на жените предприемачи "Селена"Организацията е създадена преди 15 години в подкрепа на жени предприемачи, лидери, мотиватори и експерти в своята област.


"Аз съм предприемач от 2009 г. и моите мотиви да потърся едно общество от съмишленици са много прости. В едни момент разбрах, че сама птичка пролет не прави и имам нужда от хора, с които да общувам. Това бе причината през 2013 г. да потърся контакт чрез приятел. Намерих Асоциацията на жените предприемачи. След две години ми беше предложено да стана член", споделя в Славянка Стойкова, председател на Асоциацията на жените предприемачи "Селена". 

В допълнение  Десислава Авджиева, заместник-председател на Асоциацията на жените предприемачи, припомня, че "случайно или не, ме поканиха да водя една бизнес закуска по един интерактивен начин, това беше среща, на която се обсъждаха възможности за създаване на женското предприемачество и колаборация между България и Турция“.

В момента Асоциацията има близо 80 членове, които работят активно за подпомагане на женската предприемаческа дейност. Данните на НСИ сочат, че през последните години делът на бизнес дамите в България се увеличава, като над 30% от предприемачите у нас са от нежния пол.

"Не бива да има разделение между половете, има бизнеси, в които жените са по-силни, но има бизнеси, в които мъжете са по-силни заради начин на мислене, заради аналитичен ум и по-различна логика", твърди Десислава Авджиева.

За четвърти път в България на 24-ти ноември 2022 година в София ще бъде честван Денят на жената предприемач. Тазгодишното мото на българския формат е "Жената в различните ѝ роли“.

Целта на събитието е да се акцентира върху ролята, която жените изпълняват в ежедневието си. От отглеждането и възпитанието на децата, през изпълнението на всички домакински задължения, поддържането на красива визия и участието в различни бизнес начинания, дамите са основен катализатор на съвременното общество. Важно е жените, притежаващи необходимия нюх, знания и компетенции да развиват предприемачеството си в България. 

В рамките на събитието ще се проведе дискусия на тема: “Как да развивам успешно бизнеса си в България и как да разширя дейността си в международен план?”. Участие ще вземат представители на различни международни организации, които през призмата на опита ще мотивират жените да развиват предприемаческата си дейност в други държави, без да напускат страната. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48