Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един век българска поезия и музика в спектакъла на Елизабет Марангозова

"Трябва да подхранваме душевността, която всеки от нас носи вътре в себе си, да се грижим за нея и да я изкарваме наяве във всеки един ден, за да може да бъдем вдъхновявани от нашите будители, но и самите ние да действаме будителски на всичко около нас", смята актрисата Елизабет Марангозова. В Деня на народните будители тя и колегите ѝ Александра Лашкова, Бояна Авджиева, Тодор Беров и Явор Гаджев ще хранят душата и ще будят усещанията на публиката в Yalta Club. В 19 часа мястото ще се превърне в дом на един истински празник на будността със спектакъла "България – един век поезия и музика".

На тазгодишния 1 ноември отбелязваме 100 години от първото честване на Деня на народните будители, затова и спектакълът на Елизабет Марангозова ще отдаде почит на българската поезия и музика през това столетие. Той представлява едно пътешествие през десетилетията на ХХ и ХХI век.

Поетично-музикалните етюди, изпълнени от актьорите в представлението, ще включват стихове на поетите Александър Секулов, Борис Христов, Добри Жотев, Камелия Кондова, Яна Язова и други, които ще бъдат изненада за публиката. В симфония с тях ще звучи и пъстър букет от музикални произведения, които говорят за стилистиката на различните декади – песни, които са музикантски, разпознаваеми и представителни за всяка една епоха.

Елизабет Марангозова създава този спектакъл от любов към сцената, към лириката и музиката, към изкуството като цяло. Производното на всичко това, както казва тя, е вдъхновението, което любовта ражда, и именно то е двигателят на този спектакъл.

"Много се надявам да отзвучи ярко и ясно, като всички песни и стихове, които сме избрали, в душата на хората и наистина да усетят, че ние празнуваме всъщност това да сме будни душевно, да сме будни сетивно, да сме будни с мозъка, с рацио, и с всичко, което ни прави повече хора. Според мен това е да си буден – да си повече човек."

Актрисата е на мнение, че да бъдеш човек, при това с главно Ч, е велико, макар и да ни носи страх понякога. Спектакълът цели да ни припомни смисъла в този устрем и да докосне най-нежните и емоционални струни на човешката душа.

Словото прави човека уникален като вид, твърди Елизабет Марангозова. Неслучайно точно словото е и ключовата съставка в спектакъла "България – един век поезия и музика". То е същественият елемент, който оказва влияние и върху самосъзнанието ни.

"Изразяването на емоциите ни – най-дълбоките, възвишени и съкровени емоции, всъщност трябва да е едно от най-висшите умения и цели на това да имаме дар слово. Със сигурност на някои хора им е по-лесно, на други не толкова, но мисля, че всеки трябва да се старае към това – да изразява красота, да изразява емоция. Словото е един мотор, то е превозното средство, но източникът, точка А, е душата. Каквото и да правим в този живот – душа, любов, вдъхновение, добродетели, красиви усещания и чувства са едни от най-важните компоненти за това да бъдем полезни и удовлетворени от живота, който водим", казва още Елизабет.

Целия разговор с актрисата чуйте в звуковия файл.

"България – един век поезия и музика“ се осъществява със съдействието на Национален фонд "Култура".

Снимка – "България – един век поезия и музика“
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

6Fest представя артисти от 8 държави в Пловдив през април

16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA).  Етикетът..

публикувано на 11.02.25 в 18:15
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

Блек метъл атака на Vokodlok и Nocturn в столичния клуб "При Черепите"

Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..

публикувано на 11.02.25 в 16:25
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..

публикувано на 11.02.25 в 15:45