Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се натрупва авторитет, кому се дава и как се използва

Темата на предаването е "Авторитетът". Как се натрупва авторитет, кому се дава, и най-вече как се използва от римско време, когато е възникнала думата, та до днес. Що е политически авторитет, що е родителски авторитет, що е морален авторитет и т.н. Защо казваме – "Авторитетът на парламента удари дъното", или "Авторитетът му се срина за миг"? Какво отличава епистемичния авторитет от деонтичния?

Злоупотребява ли се с авторитет и какво е наказанието за злоупотребяващия – от чисто морална, от законова гледна точка, но и от религиозна такава.

За всичко това, вкл. в богословските аспекти на понятието, разговор с философа професор Стелиян Йотов от СУ "Св. Климент Охридски", с д-р Николай Михайлов – психиатър, богослов и общественик, с журналиста и писателя Иво Беров и с Юлия Попова – училищен психолог и педагог.

Професор Стелиян Йотов разказва за отношението на Кант към моделите на авторитетно говорене и за учението на Фройд, като революционна промяна на политическите и обществени стереотипи на миналото. Д-р Николай Михайлов застъпва тезата, че няма авторитет без истинска вяра и обществото ни боледува тъкмо от такъв дефицит. Иво Беров провокира с находчиви примери от близката и далечната ни история по отношение формирането на индивидуален и институционален авторитет, а Юлия Попова обобщава, че в сферата на семейството и училището авторитетът е извънредно важен, но зависи от строго личностови особености.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35