Темата на предаването е "Авторитетът". Как се натрупва авторитет, кому се дава, и най-вече как се използва от римско време, когато е възникнала думата, та до днес. Що е политически авторитет, що е родителски авторитет, що е морален авторитет и т.н. Защо казваме – "Авторитетът на парламента удари дъното", или "Авторитетът му се срина за миг"? Какво отличава епистемичния авторитет от деонтичния?
Злоупотребява ли се с авторитет и какво е наказанието за злоупотребяващия – от чисто морална, от законова гледна точка, но и от религиозна такава.
За всичко това, вкл. в богословските аспекти на понятието, разговор с философа професор Стелиян Йотов от СУ "Св. Климент Охридски", с д-р Николай Михайлов – психиатър, богослов и общественик, с журналиста и писателя Иво Беров и с Юлия Попова – училищен психолог и педагог.
Професор Стелиян Йотов разказва за отношението на Кант към моделите на авторитетно говорене и за учението на Фройд, като революционна промяна на политическите и обществени стереотипи на миналото. Д-р Николай Михайлов застъпва тезата, че няма авторитет без истинска вяра и обществото ни боледува тъкмо от такъв дефицит. Иво Беров провокира с находчиви примери от близката и далечната ни история по отношение формирането на индивидуален и институционален авторитет, а Юлия Попова обобщава, че в сферата на семейството и училището авторитетът е извънредно важен, но зависи от строго личностови особености.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg