Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предотвратяване изпирането на пари – предизвикателствата пред свободните професии

2
Енрико Теца, Анелия Торошанова и адв. Мария Ганчева
Снимка: БНР

Преди дни в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта  "LIGHT", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма и осветляването на тъмните ъгли. БНР е единствената наша медия, която беше поканена на събитието. 

Какви са резултатите от проекта "LIGHT"? Какви са предизвикателствата пред хората със свободни професии – адвокати, нотариуси – във връзка с предотвратяване прането на пари и борбата с финансирането на тероризма? Какви ще бъдат последиците за България от факта, че нашата страна не е имплементирала Директива 6 на Европейския парламент? (срокът е бил 3 декември 2020) Как се осъществява контролът върху свободните професии? Къде е границата между законодателното задължение за докладване на професионална тайна и задължението за докладване на съмнителни сделки? Какъв е принципът на пропорционалност при спазване на етиката и спазването на адвокатската тайна и обществения интерес?

Анелия Торошанова, Гаетано Стелла и адв. Мария ГанчеваГаетано Стелла, президент на Италианската конфедерация на свободните професии – професионалисти от 4 сфери, президент на Eвропейския съвет на свободните професии, национален съветник в Съвета по трудово право в Италия:

"Ролята на свободните професии в борбата с прането на пари е важна и много деликатна. Това е една битка, която ще продължи още дълго, няма край. Най-важното е да има много ясни правила на европейско ниво, защото често нормите не вървят в една посока и това затруднява работата. Трябва да има едно повишено съзнание и компетентности на всички професионалисти. Това беше и ролята на нашия проект."

Чуйте пълното интервю с Гаетано Стелла от звуковия файл.

Енрико Теца и Анелия ТорошановаЕнрико Теца, консултант на Италианската конфедерация на свободните професии и съветник в ООН, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:

"Проектът е много важен, защото успяхме да обединим адвокати и нотариуси. След това открихме много добри и интересни практики в България и другите държави по проекта. Също е много важна размяната на информация не само между професионалистите, но и между тях и институциите."

Енрико Теца разказа за сътрудничеството си с Асоциацията за жените-адвокати. Той изказа своята благодарност в два аспекта – по тношение на човешките права, както и за погледа към равнопоставеността на половете в професията. Той коментира и закъснение на България да имплементира Директива 6 на Европейския парламент.

Чуйте пълното интервю с Енрико Теца в звуковия файл.

Теодорос Котрубас, Анелия Торошанова, Тодор КоларовТеодорос Котрубас, генерален директор на CEPLIS – Европейски съвет на свободните професии, изясни какви са основните насоки в работа на на CEPLIS в Брюксел.

"CEPLIS се фокусира в настоящия момент върху 5 основни теми. Първата тема, върху която работим, е дигитализацията. Професиите се изправиха пред една нова реалност, която е свързана и с локдауна по време на пандемията. Тази реалност е дигиталната реалност. Другата важна тема е професионалното равенство на половете – за да имат жените еднакви професионални възможности, каквито имат и мъжете. Другата важна тема е професионалната етика. Разбира се, това е ключов елемент в естеството на либералните професии."

Чуйте пълното интервю с Теодорос Котрубас в звуковия файл.

Превод в ефир от италиански език адв. Мария Ганчева, превод от английски език – Тодор Коларов.


Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48