Преди дни в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта "LIGHT", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма и осветляването на тъмните ъгли. БНР е единствената наша медия, която беше поканена на събитието.
Какви са резултатите от проекта "LIGHT"? Какви са предизвикателствата пред хората със свободни професии – адвокати, нотариуси – във връзка с предотвратяване прането на пари и борбата с финансирането на тероризма? Какви ще бъдат последиците за България от факта, че нашата страна не е имплементирала Директива 6 на Европейския парламент? (срокът е бил 3 декември 2020) Как се осъществява контролът върху свободните професии? Къде е границата между законодателното задължение за докладване на професионална тайна и задължението за докладване на съмнителни сделки? Какъв е принципът на пропорционалност при спазване на етиката и спазването на адвокатската тайна и обществения интерес?
Гаетано Стелла, президент на Италианската конфедерация на свободните професии – професионалисти от 4 сфери, президент на Eвропейския съвет на свободните професии, национален съветник в Съвета по трудово право в Италия:
"Ролята на свободните професии в борбата с прането на пари е важна и много деликатна. Това е една битка, която ще продължи още дълго, няма край. Най-важното е да има много ясни правила на европейско ниво, защото често нормите не вървят в една посока и това затруднява работата. Трябва да има едно повишено съзнание и компетентности на всички професионалисти. Това беше и ролята на нашия проект."
Чуйте пълното интервю с Гаетано Стелла от звуковия файл.
Енрико Теца, консултант на Италианската конфедерация на свободните професии и съветник в ООН, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:
"Проектът е много важен, защото успяхме да обединим адвокати и нотариуси. След това открихме много добри и интересни практики в България и другите държави по проекта. Също е много важна размяната на информация не само между професионалистите, но и между тях и институциите."
Енрико Теца разказа за сътрудничеството си с Асоциацията за жените-адвокати. Той изказа своята благодарност в два аспекта – по тношение на човешките права, както и за погледа към равнопоставеността на половете в професията. Той коментира и закъснение на България да имплементира Директива 6 на Европейския парламент.
Чуйте пълното интервю с Енрико Теца в звуковия файл.
Теодорос Котрубас, генерален директор на CEPLIS – Европейски съвет на свободните професии, изясни какви са основните насоки в работа на на CEPLIS в Брюксел.
"CEPLIS се фокусира в настоящия момент върху 5 основни теми. Първата тема, върху която работим, е дигитализацията. Професиите се изправиха пред една нова реалност, която е свързана и с локдауна по време на пандемията. Тази реалност е дигиталната реалност. Другата важна тема е професионалното равенство на половете – за да имат жените еднакви професионални възможности, каквито имат и мъжете. Другата важна тема е професионалната етика. Разбира се, това е ключов елемент в естеството на либералните професии."
Чуйте пълното интервю с Теодорос Котрубас в звуковия файл.
Снимки – БНР
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg