Новата пиеса на Майя Праматарова ще се срещне след броени дни със софийската публика в столичната галерия Credo Bonum. Постановката е дело на режисьора Катя Петрова, сценографа Тита Димова-Вантек и актрисата Линда Русева, обединени около новата българска пиеса.
Къде свършва изкуството и къде започва животът? Това е един от въпросите, зададени в "Анна. Допълнена реалност. Репетиция". Текстът е вдъхновена от Сребърния век, от живота на Анна Ахматова, но диша с ритъма на нашето време, което се римува в главата на героинята със събития отпреди век. Вибрациите между между днес и преди създават едно общо поле на възторзи и падения, поезия, любов и смърт.
Да тръгнеш към нов текст е колкото рисковано, толкова и вдъхновяващо пътешествие за екипа, защото всеки участник има възможността да бъде първооткривател на свят, до който никой досега не се е докосвал.
"Тръгваш от чист лист хартия", както се изрази Линда Русева и нанасяш върху него своята представа за времето и героите. Катя Петрова и Тита Димова-Вантек коментират спецификите на алтернативните пространства, тяхната привлекателност, когато става дума за нова драматургия.
Екипността е едно от условията на работата на всеки независим проект и атмосферата на предаването възсъздава и духа на репетициите, които продължават до премиерните дати на 11, 13 и 17 ноември в София. Спектакълът е подкрепен от Национален фонд "Култура", както и от редица приятели и колеги.
Като добър знак за бъдещата премиера е включването на плаката към спектакъла, дело на Мила Лозанова, в колекцията от плакати, представени в галерия "Райко Алексиев",в рамките на 10-oто Триенале на сценичния плакат.
За повече подробности, чуйте звуковия файл.
Снимки: Кайя Христова
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg