"На практика универсални правила за естетика в архитектурата няма, но всяка епоха изгражда своите критерии – казва проф. Тодор Булев, чиято последна книга се нарича "Естетика в архитектурата" – Архитектурата я възприемаме с нашите сетива, а в тях има заложени определени особености. Например да виждаме детайли на определено разстояние. Но по света има толкова разнородни явления и в крайна сметка красотата е една форма да се изяви самобитността на културата."
"Градът е само една разновидност на архитектурата. Една от тезите в моята книга е, че и в най-малкото и в най-голямото се съдържат елементи на архитектурата. Тя е качество, което потенциално се съдържа в много от нещата, които хората правят. Критиките към архитектите са и основателни и не, защото днешният архитект, особено в България, е притиснат от много обстоятелства и не може да изяви себе си така, както например през Ренесанса. Разнообразието също е една от характерните особености на красотата. Днес средата е по-контрастна и по-динамична, ние търсим порядък, но доста позакъсняхме в София.
На много места се стигна до хаос в реституираните имоти, сега тепърва се умува за това, когато се застроява по някакъв начин да се заделя процент от тази територия за обществени нужди. Загуби се баланса между личния интерес, интереса на собственика и обществените нужди и сега се работи по регулацията на този процес."
Чуйте още от разговора с проф. Тодор Булев в "Какво се случва".
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg