Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Многоликата съвременна война

Оля Липинска, Михайлина Павлова, Евгения Моторевска (от ляво надясно)
Снимка: Николета Атанасова

Как изглежда съвременната война? Тази война, която вече не се води само на бойното поле, а нанася своите поражения чрез социалните мрежи, където пропагандата и дезинформацията не могат да бъдат спрени или контролирани. И как се отразява тя – войната, каква е отговорността на репортерите, които я разказват, как редакциите проверяват информацията и се справят с теориите на конспирацията? Каква е ролята на местната журналистика и как светът пише, говори и снима войната?

Международната конференцията "Новите фронтове на войната", организирана от АЕЖ - България на 10 ноември т.г. в София, събра репортери, които да споделят, от първа ръка, как конфликтът засяга журналистиката в Украйна, в Русия и в света.

В "Мрежата" гостуват Евгения Моторевска, главен редактор на Hromadske, една от водещите независими медии в Украйна, и Оля Липинска от Лвов, част от екипа на Mixer, нова медийна организация, която има за цел да подкрепя медийния сектор в Централна и Източна Европа.

Пропагандата има едно лице

Оля Липинска: "Пропагандата – това са лъжи и в този смисъл не може да има добра и лоша пропаганда. Пропагандата е част от войната за душите на хората. Този, който използва пропаганда, всъщност се бори или да бъде харесан, или да уплаши хората. Много често пропагандата се ползва и за да раздели хората и ние през последните години видяхме много различни нации, които бяха разделени, особено около Covid пандемията. Светът е пълен с такива, които виждат колко добре работи пропагандата и колко добре влияе тя на хората. Сигурна съм, че винаги ще има среди, особено след политиците, които ще искат да я използват като средство за манипулация на масите. Мисля, че в момента Русия е най-силният и най-големият източник на пропаганда в света, но когато Русия отслабне и вече няма да има средствата, с които да финансира толкова обширна пропаганда, на това поле ще се появи нов играч."

Как журналистите разказват войната…

Евгения Моторевска: "В тази война ние не сме само журналисти, но сме и граждани на Украйна и като украинци, като всички други украинци, се борим срещу тази агресия. Понякога ни е много трудно да разказваме военните истории, да ги споделяме, защото Русия извършва страховити престъпления срещу нашите сънародници. Но разбираме, че трябва да го направим, вярваме, че трябва да победим и че трябва да открием пред света истината за тази война. Има наистина ужасяващи моменти. Например, на наша колежка ѝ се наложи да отрази ракетните атаки срещу търговския център в Кременчук и трябваше на интервюира майката на едно момиче, което беше изчезнало при взривовете. Нашата журналистка се разплака и каза, че не може да говори с тази жена и ние я подкрепихме. Но повечето украински журналисти са много, много смели и ние им помагаме, когато почувстваме, че са достигнали предела на възможностите си да понасят ужаса и трагедията."

Превод в ефир – Яна Пункина

Целия разговор можете да чуете в следващия звуков файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47