Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят концепцията за линейния парк в София

| обновено на 14.11.22 в 15:55
Снимка: Зелен ринг София

На 15 ноември официално ще бъде представена концепцията за реализация на линейния парк в София. Изоставени и рядко използвани пространства в централни градски райони съществуват във всички големи градове. Запазването на съществуващи постройки и смяната на предназначението им е практика чрез която се опазва културното наследство и се пестят ресурси. Някои от многото примери за това са: Ню Йорк Хайлайн, Цюрих ИМ виадукт, Нардбантрасе Вупертал.

В София съществуват повече от 20 км изоставена жп инфраструктура, включително принадлежащи пространства, сгради и бивши гари. “Зелен ринг София“ е независим проект, целящ адаптирането на изоставени пространства и жп линии около центъра на София в нова инфраструктура, която да свърже градската среда.

Той представлява една отделена от трафика, свързана вело и пешеходна зона, която обединява парковете в града, централни и периферни квартали и много спортни и културни съоръжения. Може да бъде използван както за алтернативен вид транспорт, разходки, почивки и туризъм, така и като платформа за културни, спортни и образователни мероприятия.

Целта е да се обедини града и да се съживят изоставени градски пространства и занемарени квартали.


“Представлява едно трасе от 30 км, можем да си представим едно зелено околовръстно. По тези бивши железопътни трасета отдавна не върви влак и там е избуяла растителност и дървета. Те са се превърнали в едни прекрасни тихи места. Искаме да ги запазим и да използваме потенциала им“, казва в ефира на “Нашият ден“ Светослав Александров, съосновател на фондация “Зелена линия София“ и допълва.

“Представяме си го с алея за пешеходци и велосипедисти. Искаме да запазим жп линиите и те да са елемент от цялото. Да запазим паметта на това трасе и да разказваме историята на старите товарни железопътни линии, защото са били много интересен и хубав елемент от цялото“.

“Потенциалът на проекта е да свързва различните квартали. Това ще допринесе за тяхното обединяване и по някакъв начин ще обедини зелената система на града.  Минава и през изоставени индустриални зони, които имат огромен ресурс и биха могли да се развият в бъдеще, а в момента са неизползваеми и рядко се посещават от хората“, посочва още той и подчертава:

“Може би това ще е първият ринг в Европа. Има такъв в Атланта, в САЩ, има и проект в Париж в момента. Можем да се гордеем, че има нещо, с което София да дава пример на останалите градове“.

“Този проект е нещо изключително важно за хората в града. Установихме, че около 247 000  човека ще получат пешеходен достъп до трасето, за което си говорим днес. Има много хора, които в момента нямат връзка със зелената система на града и нямат пешеходен достъп до нея. Имаме и много паркове, които не са свързани по между си“, казва в ефира на “Нашият ден“, Станимира Николова, урбанист от екипа на общинско предприятие “Софияплан“.


Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: Зелен ринг София

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40