До 2 декември арт галерия "Сердика" представя две графични изложби, свързани с младата художничка Румяна Карастамова – Международната изложба графика "Double vision", в която Румяна Карастамова е българското участие, и експозицията "Бетонни цветя", която е нов творчески проект графика и рисунка на талантливата българска авторка.
"Double vision", или в буквален превод "Двойно виждане", е концепцията на проведеното през 2020 година тринадесето поредно издание на Международната програма за обмен на графики със седалище в град Мумбай, Индия. Всяко издание се ръководи от куратор, който определя темата на конкурса и сред творбите на многобройните участници от цял свят селектира най-добрите 40 графики. Тази колекция се размножава в лимитиран тираж от 46 отпечатъка, от които 6 остават в Индия, а останалите се представят на публиката във всяка една от държавите на класираните на финала участници.
Селекцията "Double vision", която Румяна Карастамова, според регламента на програмата, представя в галерия "Сердика", е реализиран от индийската кураторка Ситара Чоуфла. В нея за първи път от създаването на инициативата в Индия участва български автор. Това е и първата експозиция на графики в България от Международната програма, чрез която графици от всички континенти представят и споделят свои творби. Сред произведенията на 126 участници от целия свят, графичният цикъл "Бетонни пейзажи" на Румяна Карастамова е включен от организаторите във финалната селекция от 40 най-добри графични проекта на художници от 13 държави.
За експозициите – "Double vision" и "Бетонни цветя", представени едновременно в пространството на галерия "Сердика" и каква е концептуалната връзка между тях, разказа художничката Румяна Карастамова в "Артефир".
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg