До 2 декември арт галерия "Сердика" представя две графични изложби, свързани с младата художничка Румяна Карастамова – Международната изложба графика "Double vision", в която Румяна Карастамова е българското участие, и експозицията "Бетонни цветя", която е нов творчески проект графика и рисунка на талантливата българска авторка.
"Double vision", или в буквален превод "Двойно виждане", е концепцията на проведеното през 2020 година тринадесето поредно издание на Международната програма за обмен на графики със седалище в град Мумбай, Индия. Всяко издание се ръководи от куратор, който определя темата на конкурса и сред творбите на многобройните участници от цял свят селектира най-добрите 40 графики. Тази колекция се размножава в лимитиран тираж от 46 отпечатъка, от които 6 остават в Индия, а останалите се представят на публиката във всяка една от държавите на класираните на финала участници.
Селекцията "Double vision", която Румяна Карастамова, според регламента на програмата, представя в галерия "Сердика", е реализиран от индийската кураторка Ситара Чоуфла. В нея за първи път от създаването на инициативата в Индия участва български автор. Това е и първата експозиция на графики в България от Международната програма, чрез която графици от всички континенти представят и споделят свои творби. Сред произведенията на 126 участници от целия свят, графичният цикъл "Бетонни пейзажи" на Румяна Карастамова е включен от организаторите във финалната селекция от 40 най-добри графични проекта на художници от 13 държави.
За експозициите – "Double vision" и "Бетонни цветя", представени едновременно в пространството на галерия "Сердика" и каква е концептуалната връзка между тях, разказа художничката Румяна Карастамова в "Артефир".
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg