“Информирани и подготвени при бедствия аварии и кризи“ е проект на БЧК, който насочва усилия към най-уязвимите групи на обществото.
Какви са резултатите от това проучване и нагласите в обществото ни спрямо екстремните ситуации?
“Провеждайки проекта, преценихме, че най-важното е да насочим нашите усилия по информираност на населението и по реакция при бедствия, аварии и кризи именно към най-уязвимите групи. Това за нас бяха учениците, живеещи в София, и възрастните хора, които биха пострадали най-много при евентуални природни бедствия“, казва в ефира на “Нашият ден“ Невелина Стойнева.
Занемарена ли е културата ни по отношение на гражданската защита?
“Резултатите от проучването бяха изненада и за нас. Нагласата ни преди стартирането на това проучване беше, че хората на средна възраст са тези, които имат опит и с които са провеждани системни действия по популяризиране на мерките за реакция по време на бедствия, аварии и кризи. След проучването нещата се оказаха малко по-различни.
В някаква степен резултатът идва от това, че с възрастта човек осмисля необходимостта да има не само необходимата информация за реакция по време на бедствие, но и необходимостта от практика.
При учениците нещата стоят по такъв начин, че информацията, която те асимилират, считат, че е напълно достатъчна за реакция. Тук са ролята и смисълът на проекта, който направихме. Трябва да бъдат насочени усилията на всички структури, които реагират по време на бедствие и които изпълняват този тип превантивни мерки. Насочване на усилията не само по информиране, но и по системно осъществяване на поредица от практически занятия, симулации и тренировки“, посочва още тя.
Реализация на проекта…
“Успяхме успешно да реализираме евакуации в шест столични училища. Това беше една практика, за която не мога да кажа, че е била занемарена във времето, но е оставена на малко по-заден план. Това трябва да бъде система и този тип взаимодействие между различните структури, реагиращи по време на бедствия, трябва да бъде регулярна“, казва също Стойнева.
Резултати…
“Относно работещото население, резултатът, който получихме, беше изненадващ, но и обясним. В плана за действие и реакция при бедствия ангажимента по подготовката на работещото население е насочен основно към работодателите. Затова се получава тази притеснителна тенденция в отговорите, че те се чувстват неподготвени. Ние таргетирахме много малка група работещи, тъй като не ги бяхме включили като уязвима група, но се оказва, че това е група, към която трябва да бъдат насочени тези усилия“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са пуснати сами Хензел и Гретел, или е просто пред компютъра в детската стая? Кои страхове са неоправдани и как да гарантираме сигурността на детето онлайн? Гост на рубриката "Въпреки мрежата" е Антоанета..
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg