Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Чанев разказва Кюстендил с уловени фотомигове

4
Снимка: Владислав Чанев

За фотографа Владислав Чанев улавянето на фотомигове и разказването на истории чрез тях е начин за за лично осмисляне на света. Обича да експериментира в различни фотографски жанрове, между които пейзажната и портретната фотография, а през последните години проявява задълбочен интерес и към видеографията. Чрез всички форми на визуалните изкуства обаче разказва най-вече родния си град Кюстендил и хората там. Убеден е, че човек може да разкрие магията на едно място най-добре тогава, когато то има корени в сърцето му.

Повече за фотографските си търсения и любовта към родния край Владислав Чанев споделя в предаването "Нашият ден“:

"Роден съм и израсъл в Кюстендил, като след кратко странство из пределите на България се завърнах отново тук, защото винаги според сезоните се сещах за определени кътчета от Кюстендилския край, където просто исках да бъда точно в този момент... Започнах с пейзажите, защото фотографията като че ли беше извинение и причина да бъда все по-често сред природата и в планината. Но от там нататък всяко нещо, което може да бъде снимано, започна да ми привлича вниманието и започнах да търся красивото и интересното в него; историята, която може да се разкаже за определен обект или място“.


Владислав Чанев споделя, че обикновено отива на дадено място с доста ясна предварителна представа какво иска да снима. Съобразява се с времето на деня, атмосферните условия и светлината, както и какво би могъл да включи в композицията. Не пропуска обаче да подчертае, че дори когато планира внимателно, не е възможно да предвиди всичко. "И точно най-вълшебните и магически снимки, които са ставали и най-популярни в социалните мрежи имат един елемент на изненадата, за който и аз не съм бил готов“.

Освен, че обожава да снима природни картини в околностите на Кюстендил, друг обект на фотографските му интереси са хората, чрез които може да бъде пресъздаден духът на региона. Едно от събитията, които отразява ежегодно е емблематичният за Кюстендил Празник на плодородието. Акцент в снимките му от там често е неподправената красота на жените в Кюстендилско. В пандемичната 2021 година, когато Празникът на плодородието е отложен, създава заедно с художника Евгени Серафимов изложбата "Есенните плодове на Кюстендил“, вдъхновена от непреходните платна на Владимир Димитров - Майстора, която представя български момичета в носии, държащи в ръце различни символи на плодородието.


„Това са абсолютно автентични кюстендилски момичета, повечето от тях живеят или в техните села, или най-много в Кюстендил. Те са една – бих казал – представителна извадка на красотата на момичетата и жените по нашия край , защото всяка от тях е уникална и различна и има своя характер. Всяка снимка се получи със свое собствено излъчване точно заради това, че и момичетата са уникални, на и кадрите са снимани на терен в съответното село. Фоновете са абсолютно от техните градини, къщо, улици и така нататък“.

Още от разговора с Владислав Чанев можете да чуете в звуковия файл.

Фотографиите са предоставени от Владислав Чанев.
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25