Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният театър, оперетата и мюзикълът са жанрове на младостта

Снимка: личен архив

С една от последните си хитови премиери "Цигулар на покрива" Националната оперета отбелязва 50-годишен юбилей и 25 години творческа дейност на Александър Мутафчийски. Освен в ролята на млекаря Тевие, в постановката Мутафчийски е асистент-режисьор на популярния театрален режисьор Небойша Брадич.

"Аз имам себе си за голям късметлия. За тези 25 години, когато започнах работа в Музикалния театър, много бързо навлязох в текущия репертоар. Повече от 100 години в България има професионална оперета. Музикалният театър е носител и продължител на тези традиции. Нашата мисия е те да продължат и оперета да има и след нас" – каза Александър Мутафчийски. 

Актьорът и режисьор е определян за едно от големите имена в съвременното българско оперетно изкуство. Освен водещ солист, Александър Мутафчийски е сценарист и режисьор на концерт-спектакли, сред които "Една вечер с хитовете на Бродуей", "Зимна приказка", "Оперетно вариете – Подари мечта!", "Grand Cancan – великата оперета", "Българи от старо време", както и на мюзикъла за деца "Зайченцето бяло".

Александър Мутафчийски е роден в град Варна. Завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" – София през 1999 година, специалност оперно пеене като студент на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.

Още като студент в първи курс на Академията през 1996 година дебютира на сцената на Варненска опера в оперите "Така правят всички" от Моцарт и "Любовен еликсир" от Доницети, където изпълнява баритоновите партии.

От 1997 година Александър Мутафчийски е солист в трупата на Националния музикален театър "Стефан Македонски".

Какво още сподели Александър Мутафчийски, можете да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20