Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават протестите срещу събарянето на знаковата за Варна сграда “Гъбата“

| обновено на 07.12.22 в 10:06
Жива верига около Баня „Гъбата”,
Снимка: Даниела Стойнова, БНР

12-етажен хотел ще бъде издигнат на мястото на една от най-разпознаваемите сгради във Варна - бившата обществена баня "Гъбата", съобщи по-рано bTV. Банята се намира в самия център на града – точно между Шишковата градинка и паркинга на хотел "Черно море".

Тя е построена между 1964 и 1966 г. по проект на арх. Косьо Христов, като е известна с куполната си конструкция и интериора си, вдъхновен от спиралата на раковина. В нея за пръв път в страната термалните води са използвани и за отопление.

Във Варна продължават протестите срещу изграждането на хотел на мястото на емблематичната сграда. Продължението на тези протести показва, че местните хора наистина ценят този обект.

Баня Гъбата

С какво е ценен този обект?

“Продължаваме нашата активност. Правим подписка, в която събрахме хиляди подписи на граждани за запазване на сградата.  Тя самата е ценна, защото е забележителна, единствена по рода си сграда, знакова за града и с уникален купол“, казва в ефира на “Нашият ден“ Николай Танчев, председател на фондация "Гея" и допълва:

Разбрахме, че на нейно място ще се строи хотел с 12 етажа. Това ще стане в малките улички в една среда от три-четири етажани сгради. Разбрахме това в последния момент, когато започнаха да заграждат “Гъбата“„.

Какви права имат гражданите?

“Оказа се, че гражданите имат право, както на местно, така и на национално ниво, да се разгледа при какви условия е взето решението за строеж. Как са спазени нормативните постановления и специфичните изисквания към проектоустройствени планове. Също и доколко е спазен общият устройствен план, който е основен закон за градоуправлението.

Законодателят защитава нашето право да запазим тези принципи на устройството на града, затова стигнахме и до общинския съвет, където сега изискваме да се направят съответните комисии. Експертни групи трябва да разгледат доколко са спазени правилата и доколко се изпълнява общият устройствен план. И има ли възможност общината да предложи някакъв друг имот, за да може собственикът да реализира своето инвестиционно намерение на друго място?“, посочва още той.

В диалог сме с институциите, защото ние ги сезирахме, не просто с някакви емоционални писма, а с такива, базирани върху конкретни нормативи и закони, върху конкретни правила, установени от законотвореца моменти, които изискваме да бъдат взети предвид. Законът е най-важното за всички нас“, казва още Танчев в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35