Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В очакване на Световния ден на тангото...

Ангел Маринов: Основното в тангото е страстта (видео)

Акордеонът става все по-популярен сред младите

Само след дни ни очаква Световният ден на тангото. Националният ден на тангото се празнува в Аржентина на 11 декември.

Датата е избрана, за да отбележи рождението на Карлос Гардел (1890-1935), историческа фигура за развитието на това изкуство, и на Хулио де Каро (1899-1980) – знаменит музикант и диригент в музикалния жанр.

Причината да се отбелязва този ден дължим на композитора Бен Молар. На него му прави впечатление, че двете рождени дати съвпадат, и решава да организира тържествено отбелязване на тази дата. Представя своята идея – за учредяване на специален ден – пред културния секретар на Община Буенос Айрес. Чак след 11 години на 11 декември 1977 г. идеята му е официално възприета и същата година денят става национален.

В рубриката “Разговорът“ на “Нашият ден“ гостуват световноизвестният акордеонист и бандеонист Ангел Маринов и актрисата и пианистка Зорница Цветанова, които са и част от любопитната формация „Tango Cats“.

“Бандонеонът е вид акордеон. Това е един от инструментите, които трябва да прегънеш, за да засвириш на него – свиренето се получава от самата прегръдка и любовта“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ангел Маринов и допълва:

“Произвеждат се нови инструменти, старите са на мода, вероятно някаква алегория с цигулките. Виждал съм и прекрасни нови инструменти с прекрасен звук. В последните пет-шест години акордеонът става все по-популярен сред младите. За да свири малкото дете на акордеон, трябва да стане поне 6-7-годишно. Със сигурност основното в тангото е страстта. Самата музика те кара да танцуваш. Това е танц по двойки.

Трудните моменти за артиста са в няколко аспекта. Основното е оцеляването в този материален свят – музиката и изобщо цялото изкуство има нужда от подпомагане. Липсата на публика също дава отражение. В момента има различни възможности, аз работя по няколко проекта например“, казва още той в интервю за БНР.

“Тангото е цял жанр. Има поезия танго, има и танц. Танцът започва от двама мъже в Аржентина. Така се е танцувал в миналото“, казва в ефира на “Нашият ден“ актрисата и пианистка Зорница Цветанова.

Чуйте пълния разговор и изпълнения в студиото в звуковия файл.

Снимки: БНР, Youtube
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53