Според повечето изследователи на античната епоха с възникването на кукленото изкуство се заражда кукленият театър във вид, близък до този, познават днес.
България има своето запазено място в световната култура. Тя е третата страна, която обучава студенти професионално в тази нелека професия от 1962 година насам. За магията на изкуството, в което куклите оживяват, в "Нашият ден" разказват доц. д-р Мирослав Цветанов и актрисата Роза Николова.
"60 години са изключително къс период, в който професионалното образование все още има да догонва професионализма в правенето на артефакта, наречен кукла“, споделя доц. д-р Мирослав Цветанов.
Той е известен най-вече с това, че е създател на водния куклен театър – единствен в България и в Европа. Малък куклен театър "Слон" е създаден през далечната 1988 г. От него е и актрисата Роза Николова. Той е първият частен професионален театър у нас, зад гърба му са повече от 20 спектакли и повече от 30 награди от международни форуми и фестивали.
"Кукленият театър трябва да бъде професионален и много личи разликата, ако се гледа един театър, който съществува през годините, без да има професионално образование и професионално подготвени творци“, казва Роза Николова.
Тя припомня думите на големият художник Иван Кирков, че "Театърът е олтар, в който се събират всичките изкуства“. Това важи за кукления театър, където самата кукла е художествен факт. И тогава вече започва да живее, вече в друго изкуство. В това на актьорите, които не може да нямат подготовка във всички останали области на изкуството и културата.
"Кукленият театър има особено значимо място. За съжаление той е малко познат като изкуство. В обществото съществува една погрешна представа, за която са виновни вероятно творци, че това е изкуство само за деца. Може би защото години наред се наблягаше на работата с деца. Важно е в първите години на своето развие децата да имат контакт с такова изкуство, като театъра и кукления театър в частност. Куклата в кукления театър има съвсем друга функция и се различава съществено от куклата, която е за игра", посочва актрисата.
През новото хилядолетие на сцената навлизат мултимедията и дигиталните технологии. Проектират се 3D персонажи, задвижвани посредством компютърен джойстик, както и илюзорни ефекти.
"За нас беше огромна чест да бъдем част от един международен форум, който се състоя на 8 декември. В рамките на 6 часа дискусии и доклади и различни мнения за кукленото изкуство с изявени творци от 12 страни“, посочва доц. д-р Мирослав Цветанов.
И допълва, че докладът му на тема "Степен на осъзнато, контролирано въздействие на куклата върху зрителя в кукления театър в условия на дигитална глобализация" засяга онези нови идеи, върху които ще стъпи кукленият театър.
Посланието
"Да не се озъртат за дребното около себе си. Да разчитат и вярват на своите сили и на вярата в това, което умеят да правят, подчертава доц. д-р Мирослав Цветанов.
Целия разговор с доц. д-р Мирослав Цветанов и Роза Николова можете да чуете в звуковия файл.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg