Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Серафимов:

Пърформанс представя спасяването на кръста и връзката с водата

На Богоявление, когато хората се хвърлят в ледените води, за да извадят кръста, Кюстендил посреща празника с голяма ледена скулптура с формата на кръст. Концепцията на проекта е вдъхновена от динамиката на климатичните промени, затоплянето и намаляването на питейната вода в глобален мащаб.

"Денят,  в който наистина водата, кръстът, вярата и надеждата за по-добър живот се обединяват“, казва в "Нашият ден“ художникът Евгени Серафимов.

Идеята за този пърформанс идва през 2022 година точно на Богоявление.

"Ние художниците сме такива хора. Получаваме натрапчива мисъл. Някои го наричат вдъхновение. И така при мен се съчета идеята за замръзналата вода. Спасяването на кръста и водата, вярата в едно общо. Представих си как до Кюстендил, до замръзналите басейни, се вдига една мащабна ледена скулптура с формата на кръст. И как той би засиял в студеното януарско утро“, споделя художникът.

И допълва, че благодарение на Националния фонд "Култура" идеята може да превърне в реалност, стига атмосферните условия да позволят това. Идеята е да се проследи във времето, как тази ледена скулптура се разтапя и как се връща във водата.

"Догодина след още 365 дни на Йордановден ще покажем видеото по изграждането на този леден кръст“, посочва Серафимов.

Художникът стои зад други мащабни проекти като картината с името "Майсторът на един декар" в Кюстендил. В продължение на 3 дни млади художници изрисуваха площад "Велбъжд" с един от автопортретите на Владимир Димитров-Майстора.

"Изкуство се прави лесно навсякъде, стига то да тупти у теб. При осъществяването на всяко едно изкуство се появяват хиляди пречки и спънки и неща, които затрудняват неговото осъществяване“, казва още Евгени Серафимов.

Според него изкуството винаги се променя. В България и тук на Балканите ние сме по-консервативни не само на тема изкуство, а по принцип. И когато се каже "изобразително изкуство", ние си представяме рамка, галерии. А изкуството отдавна е излязло на площадите, по фасадите на сградите. Отишло е дори в природата.

В изграждането на кръста ще участват 50 души, които са част от школата "Новите майстори“, и 10 деца от ромски произход от кюстендилския квартал "Изток“.

"През тези 6-7 години, в които се занимаваме с проекти в такъв голям формат, е още по-лесно, защото ние вече имаме бекграунд и много лесно се получава. Превърнали сме се в нещо като марка за ниво и качество, и за интересно и нестандартно изкуство“, посочва още Евгени Серафимов в интервю на Кирил Чобанов за “Нашият ден“.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20