Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Кои са ключовите думи и теми от изминалата година?

Второ издание на анкета "Думи на годината“ организирано от платформата за грамотност "Как се пише“

Снимка: kaksepishe.com

Платформата за грамотност "Как се пише“ организира за втори път анкета "Думи на годината“. В "Нашият ден“ д-р Павлина Върбанова, създателка на платформата, и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналист, коментират кои са ключовите думи и теми от изминалата година.

"Ние правим нещо като историческа хроника на момента. Моментна снимка на обществото, която ще остане и към която ще можем и по-късно да се връщаме и да правим сравнение и анализ – какво сме мислили днес, какво вчера и какво утре? Как сме се променили? Изключително важно днес е да погледнем към състоянието на нашите мисли, както и към думите, които ни вълнуват. Важните неща, които всъщност засягат и докосват цялото общество, всеки от нас“, казва Доротея Николова. 

Анкетата "Думи на годината“, както и миналата година, преминава през три етапа. Първият е от 4 до 11 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината на страницата на сайта във Facebook и в Τwitter. Вторият – от 12 до 15 януари – от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури ще отсее 10. Финалният етап е от 16 до 21 януари – всеки, който желае, може да гласува за три думи в анкетата, която ще бъде достъпна на сайта  на платформата "Как се пише?“.

"Нашата кампания преминава през различни етапи и целта ни е да отсеем истински важните думи за хората и за медиите. Първият важен компонент, това са думите, които истински вълнуват хората. Думите имат свойството да се запечатват в съзнанието на хората. Ние търсим тези думи, които са били важни и са се запечатали в съзнанието на хората през изминалата година“, посочва Павлина д-р Върбанова.

Според Доротея Николова досега анкета с такъв мащаб относно това, които са темите, които са вълнували обществото през изтеклата година у нас, не е правено и не е често срещано и на други места. Търсим пресечените точки между нас, но трябва да се опитаме да се погледнем и отстрани след това.

Журито на конкурса е съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, Захари Карабашлиев – белетрист и драматург.

Темите на 2022 година са много: от войната, която разтърси целия свят с икономическите си последици, до дълбоката политическа криза в България. Любопитно е кои сюжети и чрез кои думи са били в центъра на общественото внимание, колко са се променили за една година, а също и успяваме ли да водим качествен разговор за тях? 

В настоящото издание на проучването ще бъде включена класация на най-употребяваните знакови думи и изрази в медиите на български език. Тя се основава на анализ на обширно онлайн съдържание.

"За самите медии ще бъде интересно да видят каква е картината на България и в света, която те като цяло са представяли на своята аудитория“, споделя д-р Павлина Върбанова.

По думите на Доротея Николова, интересен ще бъде паралелът между темите, които реално са вълнували хората, и темите, които са припознати като такива или лансирани от медиите. 

Важна е правилната верификация коя информация в публичното пространство е от достоверен източник и коя е фалшива.  

"Да поставим основите на един задълбочен разговор на нашето общество – какво става всъщност? Какви са нашите проблеми, конфликтите, тревогите, какви са ни пресечените точки, кое може да ни обедини? Защото няма нация, която да върви напред разединена“, посочва още д-р Павлина Върбанова в интервю на Мария Мира Христова за “Нашият ден“.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дизайн на персонажи във фестивала Pictoplasma

Фестивалът за дизайн на персонажи Pictoplasma ще се състои във Варна за втори път с балканско издание. Артисти от България, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременно изкуство, стрийт арт, мода, илюстрация и анимация с балкански привкус. Pictoplasma x Balkans..

публикувано на 05.08.24 в 08:40

Само български изпълнители на рок феста "Хоталич"

Многохилядна публика очаква Община Севлиево тази година на рок феста "Хоталич". Стените на средновековния град и крепост Хоталич ще приютят почитателите на рокендрола, които ще дойдат в Севлиево за най-мащабното издание на музикалния форум досега. През първия ден на сцената ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго", а..

публикувано на 03.08.24 в 11:15

Агушевите чифлици – живопис, илюстрации и видео от Красимир Ризов

"Отколе имяло… (Имало едно време…)" е проект на Красимир Ризов с художествено съдържание, което предлага изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд високо в Родопи, където се намират Агушевите чифлици. Ансамбълът от живопис,..

публикувано на 02.08.24 в 16:40
Фантомът на операта

Стари сюжети актуално – Фантомът на операта

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Велко Кънев, чийто рожден ден отбелязваме през седмицата. "Истинските новини" –..

публикувано на 02.08.24 в 16:25

Збинек Баладран, Рикардо Арена и Емре Хюнер гостуват на Института за съвременно изкуство

Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи..

публикувано на 02.08.24 в 16:18