Каква беше София, как изглеждаха сгради и улици, как живееха хората в нея през втората половина на ХХ век?
В книгата си със заглавие "Хора и улици, град като град" Павлина Делчева-Вежинова е отворила албума със снимки и спомени, за да възкреси един град, хората и живота в него. Дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, тя вече ни разходи из софийските кръчми от онова време в книгата си "По дирите на изчезналите софийски кръчми", а сега задачата ѝ е да ни припомни какви бяха например улиците "Раковски" и "Царя", "Графа" и площад "Славейков", театралните сцени, музиката, галериите, играчките, забавленията, градините, магазините, не на последно място – хората. Авторката разказва за интелектуалния елит на България от онова време, за поети, писатели, художници, артисти…
Памет за отминалото, което не бива да забравяме, особено важна памет за следващите поколения. Разбира се, в голямата си част това са лични спомени, преживелици, усещания, но кое стойностно творение не минава през личното? Несъмнено обаче е извършена и много работа по издирване и проучване, подреждане. Макар да не е търсена хронология, все пак се е наложило организиране на твърде обемния материал, като даже има и отпаднали страници. Затова книгата със заглавие от текст на песен се чете с удоволствие, любопитство и малко тъга за онази София, която – като всеки град – се променя…
Чуйте Павлина Делчева-Вежинова.
Снимки – Белослава Димитрова БНР и изд. СофтПрес
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg