След София и Берлин изложбата "THE BODY / Човешкото тяло" с куратор Константин Костов се показва при голям интерес и в Прага, в Българския културен институт.
В нея участват художници – студенти, бакалаври, магистри и преподаватели от Ателието по живопис 51 в Националната художествена академия, водено от проф. Андрей Даниел. Това са Артемий Овчинков, Ванеса Велизарова, Дара Желязкова, Иво Рангелов, Анна Користашевская, Даниела Панайотова, Анджела Урумова, Илияна Христова, Лилана Игнатова, Павлинка Димова, Светослав Христов, Христина Пападолулу, Биляна Токмакчиева, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Шиваров, Мартин Иванов и Самуил Велев.
Преподавателите в изложбата, чиито работи може види чешката публика, са проф. Андрей Даниел, проф. Иван Димов, ас. д-р Правдолюб Иванов, доц. д-р Атанас Атанасов и гл. ас. д-р Константин Костов.
Темата за човешкото тяло е от така наречените "изначални" теми в изкуството. Ето какво пише кураторът на изложбата и настоящ ръководител на Ателието Константин Костов: "Изображенията на човешкото тяло винаги са интригували, обсебвали и вдъхновявали дълга традици на изобразяване. Предизвикателството да се втурнеш в лично интерпретиране на темата е проява на безстрашие и лично обогатяване за всеки художник, а защо не открехване на нови контексти на разбиране и открити смисли за света на изкуството."
Изложбата може да се види до 27 януари 2023 г. в Българския културен институт в Прага.
Чуйте Константин Костов
Снимка – Български културен институт в Прага
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg