Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липса на лекарства в аптечната мрежа – какво обеща МЗ и каква е реалната картина?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През тази седмица се очакваха нови доставки на липсващи антибиотици и антивирусни. Аптеките твърдят, че не могат да предоставят изписаните от лекарите лекарствени препарати, посочва в интервю за БНР магистър-фармацевт Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"От лятото е възможно, да се провери дали действително складът няма определен лекарствен препарат, или просто не желае да го достави на аптеката. Това нормативно е позволено, но няма техническа реализация“, казва той.

И допълва, че насрочената за вчера среща е била отменена с недалновиден мотив. Срещата е отложена до избирането на нов управител на НЗОК, което няма нищо общо с достъпа на аптеките до тази система за отказите на складовете на едро.

"В момента има свръхпотребление. Лекарите определят, ние не се месим дали лекарят ще предпише антибиотик или противовирусен препарат. Въпросът е, че в момента има много болни хора и има опашки пред лекарските кабинети. Нарушени са веригите на доставки, логистика. Някои от фирмите не могат да произведат нужните количества лекарствени продукти“, посочва Димитър Маринов.

Димитър Маринов БФС лекарстваМаринов припомня, че благодарение на Covid-19 изолацията на практика грип нямаше. Вероятно фирмите производителки са планирали на база на миналогодишния разход и де факто сега няма да има съответните производство и доставки.

"България има една система, която следи наличностите на лекарствените продукти, които са включени само и единствено в позитивния списък. В момента нормативната уредба е такава. И когато средномесечните наличности паднат под 65% през последните шест месеца, съответният лекарствен продукт попада в забранителния списък“, посочва експертът.

Необходимо е да бъдат наблюдавани и лекарствените препарати, които се изписват по лекарско предписание, но не попадат в позитивния лекарствен списък, но са единствени на пазара. За да се разреши проблемът с липсващите лекарства, е необходимо разрешаването на генеричната замяна.

В България продължава да липса контрол по отношения на предписването и отпускането на лекарствени продукти. От съсловната организация декларират, че са готови на конструктивен диалог и са готови да чуят другата гледна точка.

Чуйте целия разговор с Димитър Маринов. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

Новият брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42