Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Петко Стоев

Рехабилитационен робот помага на пациенти след инсулт или злополуки

Медицинска система получава награда от 30 000 лева от фондация "Карол Знание"

инж. Петко Стоев
Снимка: karollknowledge.bg

Носителят на наградата "Предприемач в науката" на фондация "Карол Знание" е инж. Петко Стоев, докторант в секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Неговият проект е отличен с парична награда в размер на 30 000 лв. Докторантът е основател и на стартъп компанията с предмет на дейност създаване и генериране на високотехнологични кибер-физични решения и продукти, подобряващи качеството на живота на хората.

Разработката е прототип на робот тип екзоскелет, който ще помага за рехабилитация на пациенти в процеса на възстановяване след инсулт или злополуки. Роботизираната ръка ще допринесе за подобряване на методите за роботизирана рехабилитация. Ще се решат проблеми свързани с постоянно наблюдение от медицинско лице, като за това системата ще записва данни от проведените процедури и ще изпраща отчети за напредъка на всеки пациент след приключване на всяка процедура.

Детската мечта на младия учен е да бъде инженер по роботика, като създава продукти, които решават различни по естество проблеми. Идеята да разработи роботизираната ръка идва, след като негов близък приятел преживява тежък инцидент и има нужда от възстановителни процедури.

"Най-важната иновация при този робот е, че пациентите, които имат нужда от възстановяване след инсулт, тежки злополуки или след счупвания в крайниците, ще могат да се възстановяват пълноценно в домашни условия“, казва Петко Стоев.

Младият изобретател допълва, че в момента тече процес на патентоване и сертифициране. В момента роботът се внедрява за клинично тестване и е преминал през валидация в лаборатория. Роботизираната ръка извършва пълния набор от естествени за ръцете движения, като дава възможност за извършване на рехабилитация от дистанция.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20