Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 1 февруари

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Мъжеството на жената" от Джек Лондон – 3 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
Посрещаме нощта с младите актриси Велина Георгиева и София Джустрова, с които си говорим за най-новия им спектакъл "Кой пръв започна?" от македонския автор Деян Дуковски на сцената на Драматичен театър "Гео Милев" в Стара Загора.
Във втората част на предаването гостува актьорът Илиян Марков, който след няколкогодишно отсъствие се завърна по впечатляващ начин на театралната сцена със свой авторски моноспектакъл – "Дърво без корен", изграден по разкази на Николай Хайтов. В това издание правим премиера и на втората ни нова рубрика за новата година. Тя е със заглавие "Говори, за да те видя" и ще бъде подготвяна от младата актриса Яна Божанин.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Джаз концерт
водещ: Маргарита Заберска
Албумът Between Below от 2021 г. на датския Клаус Вайтльов квартет – Клаус Вайтльов (сопран и тенор саксофон), Питър Розендал (пиано), Йеспер Будилсен (контрабас) и Йеппе Грам (барабани).

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Колоритно етно от балкански страни – Румъния, Сърбия и Турция.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Илия Аргиров, Данислав Кехайов, Вени Петков и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Приказки от мъгливия Албион: Рицарят елф", по шотландска приказка

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Малката кибритопродавачка" от Ханс Кристиян Андерсен

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Епизоди от живота: Трифон Зарезан - празникът на лозарите и винарите, свързан с народните вярвания. Истории, разказани от доц. Веселка Тончева, етномузиколог и фолклорист в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН.
• Тема на деня: Отбелязваме 141 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора с директно включване от къщата-музей в село Шишковци на главния уредник Кирил Иванов, както и с новини от финала на първия етап на проекта "Дигитални посланици на Майстора" с изследователката на живота и творчеството на художника Красимира Димитрова.
• Разговорът: Хорово изкуство с днешна дата – за имената, юбилеите, сцената, смисъла и признанието на таланта с диригента на Смесения хор на БНР Любомира Александрова.
• Времето на редактора: Чрез кампанията "Дари книга, поДари любов” в Ловеч ще събират детски произведения, издадени след 2015 г., които ще бъдат дарени на социално слаби семейства и на центрове за настаняване от семеен тип. Интервю с Албена Йончева от Центъра за работа с доброволци към Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев”.
• Не/възможната кислордотерапия в домашни условия – коментар по темата на проф. Коста Костов, пулмолог и адвоката по медицинско право Мария Петрова
• Безплатен скрининг на аортни заболявания, кои хора трябва да бъдат прегледани – доц. д-р Живка Стойкова, началник Интензивна кардиология.
• В световния месец за борба с рака модерни методи за лъчелечение д-р Николай Недев, началник Лъчетерапия във водеща клиника в София.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• Стенли е "Отново обсебен" в ремикс на хита "Обсебен", дело на добре познатото дуо Фабрицио Паризи и The Editor;
• Дара Екимова представя своя версия на една от най-красивите песни на българската естрадна музика – "Остани", известна в оригиналния вариант на Паша Христова;
• Крис Гран насочва вниманието ни към ползата и вредата от технологиите в новата си песен "Как да те намеря";
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Архивният фонд на книгите за изобразително изкуство в България: 127 години Библиотечна сбирка на Националната художествена академия. Гостуват кураторите на изложбата в галерия "Академия" д-р Милена Балчева – Божкова, уредник на музейната сбирка на НХА и доц. д-р Ненко Атанасов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация".
• Новите технологии в изкуството. Представяме визуалния проект "Пластични метаморфози" на скулптора Георги Тодоров и куратора Консто Касабов в столичната галерия "Plus 359" във Водната кула.
• Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" гостува в София с най-новия си спектакъл "Комедия от грешки" от Уилям Шекспир. Среща с режисьора Николай Кенаров.
• "Корабът на глупците": изложба на Мариела Димитрова – Мара в София. Разговор с художничката.
• Изложба живопис на Димитър Петров в столичната галерия "Ракурси".

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водеща: Цветана Тончева
Най-доброто от италианската опера. Прочути арии от Росини, Верди, Пучини, Джордано, Маскани, Леонкавало, Чилеа и Каталани, включени в колекцията "Кралска опера" на EMI.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Бойко Ламбовски
"Упадъчните" ни автори – жалони в българската история
Говорим за българските "прокълнати" поети и писатели, по-късно отречени от идеологически мотивираното литературознание. За символисти и декаденти, ужким "преодолени" от здравия пролетарски мироглед. Учебникът по литература на един от групата на "Хиперион" - Иван Радославов от 1936 г., представя достиженията на Теодор Траянов, Николай Лилиев, Емануил Попдимитров, Христо Ясенов, Людмил Стоянов и др. като венец на новата ни литература и възможност за себепознание на народния дух, но сетне самият Радославов е низвергнат като изследовател и вече няма възможност да пише.
Какво се крие зад съдбите на слабоизвестните и днес на широката публика автори от началото на века? Коя е например жената, наречена Люсиен, заради която Димитър Бояджиев се самоубива, обезсмъртена в прочутото му стихотворение "Писмо"?
Разговаряме с доцент Елка Димитрова, зам. директор на Института за литература към БАН, с доцент Мариета Гиргинова, с Владо Любенов, създаващ филм за позабравените поети от онова време, и родственик на "музата" на Бояджиев.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Венета Гаврилова
Въпрос на вкус!: Защо са ни вкусовете
Що за вкус има човек, който може да излее в салатата си половин чаша оцет,  да изсипе четвърт шепа сол и накрая с удоволствие да си изпие сокчето или пък да изяде в рамките на половин час цяла тава обилно сиропирана баклава. Какво удоволствие доставя чаят, подсладен с три лъжички захар или кафето – с четири. И това са най-малките странности във вкусовите предпочитания на себеподобните ни. Има обаче и неща, които обединяват усещането за вкус на всички нас. В първото предаване от поредицата, посветена на вкусовете, ще видим защо природата ни е дарила с възможността да ги различаваме, как действат вкусовите ни рецептори, как семейният и националният модел на хранене определя избора ни на вкусове, колко са вкусовите усещания и възможно ли е пристрастяване към определен вкус. За всичко това разговаряме с проф. Стефка Петрова, наша водеща специалистка по хранене и диететика и с Илияна Саздова, гл. ас. в биологическия факултет на СУ.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
"Супер 8"
Какво накара няколко съвременни фотографи и документалисти да се захванат със създаването на архив на осеммилиметровите любителски филми, създадени или поне намерени в страната. Какво ни казват старите кадри и кога личните спомени се превръщат в портрет на отминалите времена. В "Какво се случва" гостуват продуцентката Неда Миланова и фотографът Кеворк Ванлян, членове на "Киноклуб Супер 8".

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Разнообразие от качествен уърлд, етнопоп, фолкрок и кънтри в изпълнение на Натали Имбрулия, Аланис Морисет, Шерил Кроу и Фейт Хил.

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
Разговор с пианиста и композитора Мартин Марков във връзка с новия му албум "Strivings".
"Композитор на месеца" за февруари е Янис Ксенакис.
В рубриката "Филмова музика" – творби от яркия грузински композитор Гия Канчели.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Цветан Цветанов
Нощно кино в разгара на лютата зима – гостува ни режисьорът Андрей Паунов, за да ни разкаже за една по-специална прожекция на филма "Януари" в Дома на киното (веднага след изтичането на месеца на Радичков), а в разговора са включени още ненадейни паралели с братята Коен и Бела Тар, както и моменти от джем-сешън от едно култово ъндърграунд място почти в центъра на София, известно като Блатото.
В аванс за предстоящите концерти на руските даркуейвъри "Плохо" и гръцката психеделик-рок група Deaf Radio в София. И двата концерта са в края на тази седмица – на 3 февруари.

от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
Песни за любовта и виното от световната хорова съкровищница през вековете.
Концертна версия на предаването с изпълнения на: италианския ансамбъл за старинна вокално-инструментална музика и танци La Rossignol, френския вокално-инструментален ансамбъл Les Arts Florissants, белгийския ансамбъл Concerto Vocale, английските вокалисти от The King’s Singers, шведския мъжки хор "Синовете на Орфей" от Упсала и Хора и Оркестъра на Баварската държавна опера в Мюнхен със солисти Николай Геда (тенор), Валтер Бери (бас) и Еда Мозер (сопран).

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събота, 15 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Hellion Stone представят новия си сингъл и клип към него – A Better Lie в сътрудничество отново с BoiL, както и предстоящите си концерти в Пловдив и София. • Нови сингли. • Новини от българската и световна музикални сцени. от 3.00 до..

публикувано на 14.02.25 в 15:57

Петък, 14 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..

публикувано на 13.02.25 в 08:20

Четвъртък, 13 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отправяме се към Бразилия с Акустичния тунел на Маркос Вайе. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..

публикувано на 12.02.25 в 08:25

Сряда, 12 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев На 12 февруари все пак си припомняме кой сезон е тук (с тубата на Даниел Херскедал, Calling for Winter II). от 3.00 до..

публикувано на 11.02.25 в 17:31

Вторник, 11 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде – с последните продукции на Тео Паскал. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 10.02.25 в 08:25