Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Марков и новият му албум "Strivings"

Мартин Марков и Петя Габрова
Снимка: БНР

На гости в предаването "Контемпо" е пианистът и композитор Мартин Марков във връзка с представянето на новия му албум "Strivings". Разговорът започна с описанието на името на албума "Стремежи":

"Заглавието на пиесата "StandArt" крие няколко значения: Това е един постулат - изкуството да пребъде. Аз съм и джазов музикант и се заигравам със значението на думата, защото в джазовата музика усвояването на оригинални американски  композиции, наречени стандарти, е от основно значение да си добър джазов музикант. Тъй като съм свирил много стандарти, това е някакъв мост между класическата и джазова музика".

На въпроса какво е посланието на "Семейна соната", Мартин Марков отговаря: "Семейството е една важна тема в живота ми и специално тази пиеса е програмна музика – писал съм я за моето семейство. Първата тема представя едното ми дете, втората тема – другото ми дете. Творбата започва с въведение, което композирайки мислех за моята съпруга – за нашето запознанство и нашите емоции. Семейна соната започва като диалог между мъж и жена и сливането на диалога в емоционални трели. След това се появява темата на дъщеря ми, чийто характер се опитах да обрисувам музикално, а след това се появява и темата на другото ми дете. Подходил съм по-модернистично към сонатата, мислейки си за Джон Кейдж, чийто сонати знаем че са кратки и не са в типичната класическа форма. В модерната музика сонатната форма има доста широко понятие. Тази пиеса е една моя голяма любов и голям ежедневен ангажимент, изобразен музикално."


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05