Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сетивна фотография – как се снима, без да използваш очите?

В България е силно подценяван потенциалът на хората с увреждания да създават изкуство, блага и радост за другите. Сдружението на творците с увреждания има за цел точно това – хвърляне на повече светлина върху този потенциал, но и неговото насърчаване и развие чрез различни начинания.

Николай Примов, председател на сдружението, разказва в “Нашият ден“ за сетивната фотография, в която много незрящи хора влагат своята творческа енергия.

Разказва също и за един друг проект на Сдружението – създаването на кастинг агенция за статисти и актьори с увреждания.

Сетивната фотография е фотография за незрящи. Тя е създадена в Мексико. Има я в САЩ, Индия, Испания, а сега и у нас – разказва Примов и допълва –

Използваме останалите сетива на човека, който обучаваме. Всички сетива без зрението. Ако е слънчево, човек усеща слънцето с кожата си и знае, че ако се обърне с гръб към слънцето, ако там е моделът, снимката може да излезе много по-добра."

Най-честите фотографии…

“Повечето сетивни фотографи обичат да снимат пейзажи“, посочва той.

Проектите…

“Миналата година обучихме 13-14 човека. Имаше две изложби. Може би ще имаме изложба и в Бургас на първите хора, които обучихме. Помогнахме им по-добре да познават телефоните си и устройството на всякакъв вид фотоапарати, за да могат да реагират бързо", разказва още Примов.

“Имаше един американски сетивен фотограф, който казваше – “Когато усетя хубав парфюм, знам, че го носи хубава жена и насочвам натам фотоапарата. Всеки си има свой начин на снимане. Тук имахме едно момиче, което, чувайки някакъв вид птичка, насочваше натам фотоапарата. За мен интересен обект за снимки е женското тяло", разказва още той.

Как незрящите хора гледат изложбата?

“Самите снимки стават като брайлово писмо. Бих искал повече хора с увреждания, на които им се занимава с изкуство, да не се притесняват да дойдат при нас“, призовава той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – Радио Благоевград
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция

"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата" Чие бъдеще "Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този..

публикувано на 20.07.24 в 08:25

Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи

16-годишната  Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели  Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на..

публикувано на 20.07.24 в 10:30
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35