Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сетивна фотография – как се снима, без да използваш очите?

В България е силно подценяван потенциалът на хората с увреждания да създават изкуство, блага и радост за другите. Сдружението на творците с увреждания има за цел точно това – хвърляне на повече светлина върху този потенциал, но и неговото насърчаване и развие чрез различни начинания.

Николай Примов, председател на сдружението, разказва в “Нашият ден“ за сетивната фотография, в която много незрящи хора влагат своята творческа енергия.

Разказва също и за един друг проект на Сдружението – създаването на кастинг агенция за статисти и актьори с увреждания.

Сетивната фотография е фотография за незрящи. Тя е създадена в Мексико. Има я в САЩ, Индия, Испания, а сега и у нас – разказва Примов и допълва –

Използваме останалите сетива на човека, който обучаваме. Всички сетива без зрението. Ако е слънчево, човек усеща слънцето с кожата си и знае, че ако се обърне с гръб към слънцето, ако там е моделът, снимката може да излезе много по-добра."

Най-честите фотографии…

“Повечето сетивни фотографи обичат да снимат пейзажи“, посочва той.

Проектите…

“Миналата година обучихме 13-14 човека. Имаше две изложби. Може би ще имаме изложба и в Бургас на първите хора, които обучихме. Помогнахме им по-добре да познават телефоните си и устройството на всякакъв вид фотоапарати, за да могат да реагират бързо", разказва още Примов.

“Имаше един американски сетивен фотограф, който казваше – “Когато усетя хубав парфюм, знам, че го носи хубава жена и насочвам натам фотоапарата. Всеки си има свой начин на снимане. Тук имахме едно момиче, което, чувайки някакъв вид птичка, насочваше натам фотоапарата. За мен интересен обект за снимки е женското тяло", разказва още той.

Как незрящите хора гледат изложбата?

“Самите снимки стават като брайлово писмо. Бих искал повече хора с увреждания, на които им се занимава с изкуство, да не се притесняват да дойдат при нас“, призовава той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – Радио Благоевград
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48