Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическият музей в гр. Сандански – в месеца на виното и археологията

7
Болярска къща
Снимка: Археологически музей - Сандански

Археологическият музей в гр. Сандански е най-старият музей в Югозападна България. Може би защото и градът се смята за един от най-старите градове и у нас, и на Балканския полуостров, а може би и в Европа. Според откритите артефакти изследователите приемат, че тази територия е населявана още от времето на бронзовата епоха. Намерени са и доказателства, които сочат, че е възможно тракийските племена меди и синти, живели по тези места, да са се сражавали в Троянската война, подкрепяйки Троя.


През лятото на 2021 година музеят отбеляза 85 години от създаването си – 1936 г., но всъщност той започва да осъществява активно своята дейност през 1970 г., като общинска културна институция. За този период на територията на региона са разкрити много и интересни артефакти, които напомнят за афоризма, приписван на Хераклит: "Всичко тече, всичко се променя…". Но като че ли човешките стремежи, амбиции и същност не са се променили много.

Първоначалната сбирка на музея е създадена от учениците на град Сандански. Днес във фонда на музея се съхраняват повече от 11 000 артефакта. На входа посетителите са посрещнати от холограма на Спартак и още изненади от срещи с миналото – от добавена реалност – осъществена с помощта на предоставените от музея таблети. Керамика, бижута и ежедневни предмети, монети и оръдия на труда и други образци от античния живот – още в първите минути привличат вниманието на всеки гост.

Антон Ковачев и Антония Кочева в студиото на програма „Христо Ботев”
Първият етаж е разположен над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. А в две зали на втория етаж са изложени експонати и от праисторията и от античността. Археологическият музей в град Сандански притежава колекция от мозайки от раннохристиянския период (ІV-VІ в.),а също и колекции от надгробна мраморна пластика – смятани за уникални произведения на античното изкуство, са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия – единствена по своята изящна изработка. Археологическият музей има и свой филиал в град Мелник.

За музейните находки и интересни инициативи в студиото разказват Антон Ковачев, директор на Археологическия музей в гр. Сандански, и Антония Кочева – уредник в музея.


Снимки: Археологически музей - Сандански, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51
Снимката е илюстративна

Живот според поговорки

В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..

публикувано на 15.11.24 в 15:44

95 години Габровски театър

Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..

публикувано на 15.11.24 в 14:05