Археологическият музей в гр. Сандански е най-старият музей в Югозападна България. Може би защото и градът се смята за един от най-старите градове и у нас, и на Балканския полуостров, а може би и в Европа. Според откритите артефакти изследователите приемат, че тази територия е населявана още от времето на бронзовата епоха. Намерени са и доказателства, които сочат, че е възможно тракийските племена меди и синти, живели по тези места, да са се сражавали в Троянската война, подкрепяйки Троя.
През лятото на 2021 година музеят отбеляза 85 години от създаването си – 1936 г., но всъщност той започва да осъществява активно своята дейност през 1970 г., като общинска културна институция. За този период на територията на региона са разкрити много и интересни артефакти, които напомнят за афоризма, приписван на Хераклит: "Всичко тече, всичко се променя…". Но като че ли човешките стремежи, амбиции и същност не са се променили много.
Първоначалната сбирка на музея е създадена от учениците на град Сандански. Днес във фонда на музея се съхраняват повече от 11 000 артефакта. На входа посетителите са посрещнати от холограма на Спартак и още изненади от срещи с миналото – от добавена реалност – осъществена с помощта на предоставените от музея таблети. Керамика, бижута и ежедневни предмети, монети и оръдия на труда и други образци от античния живот – още в първите минути привличат вниманието на всеки гост.
Първият етаж е разположен над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. А в две зали на втория етаж са изложени експонати и от праисторията и от античността. Археологическият музей в град Сандански притежава колекция от мозайки от раннохристиянския период (ІV-VІ в.),а също и колекции от надгробна мраморна пластика – смятани за уникални произведения на античното изкуство, са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия – единствена по своята изящна изработка. Археологическият музей има и свой филиал в град Мелник.
За музейните находки и интересни инициативи в студиото разказват Антон Ковачев, директор на Археологическия музей в гр. Сандански, и Антония Кочева – уредник в музея.
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg