Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическият музей в гр. Сандански – в месеца на виното и археологията

7
Болярска къща
Снимка: Археологически музей - Сандански

Археологическият музей в гр. Сандански е най-старият музей в Югозападна България. Може би защото и градът се смята за един от най-старите градове и у нас, и на Балканския полуостров, а може би и в Европа. Според откритите артефакти изследователите приемат, че тази територия е населявана още от времето на бронзовата епоха. Намерени са и доказателства, които сочат, че е възможно тракийските племена меди и синти, живели по тези места, да са се сражавали в Троянската война, подкрепяйки Троя.


През лятото на 2021 година музеят отбеляза 85 години от създаването си – 1936 г., но всъщност той започва да осъществява активно своята дейност през 1970 г., като общинска културна институция. За този период на територията на региона са разкрити много и интересни артефакти, които напомнят за афоризма, приписван на Хераклит: "Всичко тече, всичко се променя…". Но като че ли човешките стремежи, амбиции и същност не са се променили много.

Първоначалната сбирка на музея е създадена от учениците на град Сандански. Днес във фонда на музея се съхраняват повече от 11 000 артефакта. На входа посетителите са посрещнати от холограма на Спартак и още изненади от срещи с миналото – от добавена реалност – осъществена с помощта на предоставените от музея таблети. Керамика, бижута и ежедневни предмети, монети и оръдия на труда и други образци от античния живот – още в първите минути привличат вниманието на всеки гост.

Антон Ковачев и Антония Кочева в студиото на програма „Христо Ботев”
Първият етаж е разположен над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. А в две зали на втория етаж са изложени експонати и от праисторията и от античността. Археологическият музей в град Сандански притежава колекция от мозайки от раннохристиянския период (ІV-VІ в.),а също и колекции от надгробна мраморна пластика – смятани за уникални произведения на античното изкуство, са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия – единствена по своята изящна изработка. Археологическият музей има и свой филиал в град Мелник.

За музейните находки и интересни инициативи в студиото разказват Антон Ковачев, директор на Археологическия музей в гр. Сандански, и Антония Кочева – уредник в музея.


Снимки: Археологически музей - Сандански, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29