Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сара Щетинер:

България е моята родина, а Израел е моето отечество

Сара Щетинер
Снимка: Мария Касимова - Моасе

Почти 90 годишната Сара Ешкенази - Щетинер разказва своята житейска история в "Нашия ден“. Родена в Пловдив, заедно със семейството си пристига на Източния бряг на Средиземно море през 1949 г. И както законът в Израел повелява, Сара служи в израелската армия и има чин сержант. След това работи в Институт по агрометеорология.

Сара Щетинер е пример за жизненост, доброта и вдъхновение. Никога няма да забрави онзи детски спомен за нощта на 9 срещу 10 март 1943 година, когато в еврейско училище са били събрани всички пловдивски евреи в очакване на депортация към лагерите на смъртта. Но Пловдивският митрополит Кирил и Софийският митрополит Стефан все пак успяват да спасят стотици евреи.

"Родината е, където съм родена. Отечество е, където са моите отци. България е моята родина, защото тук съм родена. Израел е моето отечество, защото оттам са дошли моите отци", казва Сара.

През годите е помагала на много български студенти, които са изучавали метеорология в Израел. И въпреки че не говори всеки ден български, носи онова специално късче в сърцето, наречено България.

Чуйте историята на Сара Щетинер в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да служим на Бога и на мамона

Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..

публикувано на 17.11.24 в 09:40

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00