Самото заглавие на този подкаст подсеща, че в него ще става дума за войната в Украйна и позицията, която заема нашата страна. Тези разговори, които са далеч повече от обикновени интервюта, ще бъдат със съвременни български писатели от различни поколения и ще разкриват мнението им за войната и как страната ни реагира на нея.
"Всяка емисия ще включва един или двама събеседници, които развиват своите гледни точки за моралните, психологически и исторически аспекти на този най-драматичен конфликт в Европа и света през започналото ново хилядолетие", казва Едвин Сугарев. Той ще модерира този общ "диалог на писателското съсловие" – всеки от по един час.
В тези разговори ще се разкрие и как войната влияе на всеки един от авторите, на мисленето им за добро и зло, за моралните критерии, за ориентирането им в ситуацията и техния усет за история, разбира се, свързано и с творчеството им. Тези своеобразни анкети ще бъдат публикувани в електронно издание заедно с аналитичен послеслов от Едвин Сугарев.
Тази война е "основният политически, социален и нравствен срив в съвременния свят, – казва Едвин Сугарев и обръща внимание върху това, че "през 21 век се води пълномащабна и безогледна война в центъра на Европа", че "от страна на агресора са драматично пренебрегнати и погазени всички правила на съвременния цивилизован свят." Затова е важно днес да се чуе гласът на писателите.
Първият разговор с писателката Теодора Димова вече е качен в YouTube и сайта svobodata.com, като общо епизодите ще са 12 – по един всеки месец до края на годината.
Чуйте Едвин Сугарев.
Снимка – БГНЕС
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg