Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията “Родители навреме“ или защо е важно да не отлагаме?

Снимка: pixabay.com

Увеличаването на средната възраст на майката при раждането на първо дете е обща тенденция за целия ЕС. По данни на Евростат за 2019 г. тя е  29,4 години, а за България малко под средната за Европейския съюз – 27,5 години.

Тенденцията обаче е недвусмислена – за 10 години се е увеличила с година и три месеца, като са налице значителни регионални и образователни различия. В столицата средната възраст за раждане на първо дете е 30,4 години, по-висока дори от тази в ЕС, докато в област Сливен е 22,5 години. Около 90% от жените с висше образование раждат първото си дете около и над 30 години, докато 50% от тези с основно и по-ниско образование до 22 години.

Кампанията „Родители навреме” е национална инициатива на БТА и фондация „Искам бебе”. Тя стартира на 20 януари 2023. Кампанията информира за причините за безплодие при двойките и алармира за проблемите, които възникват вследствие на увеличаващата се възраст за зачеване с първо дете. 

Препоръчителната възраст за раждане на първо дете е 21-25 години, каза д-р Георги Николов, председател на Българската асоциация по репродуктивна човешка ембриология, цитиран от БТА.. По думите му жените след 35 г. са „репродуктивно стари“.

От фондация „Искам бебе“ поеха ангажимент в рамките на около година да осигурят безплатни изследвания на яйчниковия резерв за жени на възраст 18-30 години, както и спермограма за мъже на възраст 18-45 години. Радина Велчева, основател на фондацията, посочи, че е изпратила писма до всички министерства с настояване тези изследвания да бъдат напълно заплатени от страна на НЗОК, информира БТА.

Според Радина Велчева, основател на фондация “Искам бебе“, в момента се наблюдава покачване на възрастта на пациентките в инвитро клиниките:

“Това, което наблюдаваме в момента като тенденция, аз самата съм пациент с репродуктивни проблеми, фондацията е основана от мен и от още няколко момичета преди 16-17 години, но тогава в клиниките по инвитро средната възраст на жените като мен беше 27-28 години. В момента обаче средната възраст на хората, които подават своите документи и кандидатстват за инвитро в Държавни фонд “Инвитро“ е над 36-37 години, а в клиниките масово ще видите жени над 40 години, които тепърва започват да решават своя проблем“.

Защо е важно да се обърнем към младите?

Според Радина Велчева това, което пренасяме като послание към младото поколение е, че да имаш дете на 22-23 години, което е най-адекватната репродуктивна възраст, е нещо много лошо и ще ти спре кариерата.

“Обръщането ни към все по-млади хора започна преди около 4-5 години, като започнахме да работим с младите хора, които са студенти-медици, особено добре работим с университета във Варна и студентите по медицина там, защото те са и бъдещите лекари, които искаме да пренесат това послание към тяхното поколение“, казва още Велчева.

По нейните думи последните класове в училище, както и първите години на университета, сексуално и репродуктивно здраве се тълкува като едни предмет. Това, което се говори всъщност на младите жени е как да не забременеят.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12