Изкуствоведът Ксавие Ре, новият директор на Музея за съвременно изкуство и култура – център "Жорж Помпиду" в Париж, е на посещения в България със своя екип. Целта на визитата е подновяването на проекта за създаване и даряване на Колекция от съвременно българско изкуство за един от най-престижните музеи в света след двегодишното прекъсване заради пандемията.
Настоящият директор потвърди официално интереса на Центъра "Жорж Помпиду" да продължи проекта до неговото успешно завършване като възобнови започнатите през 2018 година дейности по изкуствоведското проучване.
Ксавие Ре ще изнесе лекция на тема "Музеят на изкуството днес: колекции, финансиране и развитие на публики" 15 февруари от 18.30 ч. в Балната зала на Националната художествена галерия – Двореца. Събитието е част от събитията, съпътстващи изложбата "Жорж Папазов – Осветителят" в Националната художествена галерия - Двореца.
От българска страна двигател на инициативата е създадената специално за целта Фондация "Българско изкуство и култура", ръководена от изкуствоведа Десислава Димова. Тя, заедно с куратора, отговорен за проекта от френска страна – Никола Лиучи-Гутников, и в консултация с други български експерти – правят първоначална селекция от произведения на български автори, които представляват интерес за придобиване от Центъра. В момента същият българо-френски екип осъществява преглед на селекцията и добавя още автори преди финалния подбор.
На този етап в полезрението на френските експерти от Центъра "Жорж Помпиду" са над 20 произведения от около 15 български автори. След крайната селекция ще последва процедура, която включва представяне пред двете отговорни комисии в Центъра - Научна комисия и Комисия по придобиванията.
Финалният избор на предложените за откупка произведения е изцяло на Центъра "Жрорж Помпиду". Той се основава на художествените достойнства на произведенията, но и на критерии като например: художниците да са получили признание в България и в чужбина, то да е потвърдено от биографиите им чрез изложби в институции, с каталози, есета и изкуствоведски изследвания. Произведенията следва да са налични за придобиване - от автора, частна галерия или колекционер, но не и от обществени музеи и колекции", пояснява Десислава Димова.
Центърът "Жорж Помпиду" има най-голямата колекция на световно модерно и съвременно изкуство в Европа, считана от специалистите и за най-прецизната. Той е сред трите най-важни световни музеи в тази област наред с "Тейт Модърн" в Лондон и "МоМа" в Ню Йорк и е посещаван от 1.5 милиона зрители годишно.
С изключение на произведения на Кристо и Жан Клод, от които особено през последните години Музеят придоби впечатляваща колекция, единствените произведения от български художници, които "Помпиду" дотук притежава, са две видео работи на Красимир Терзиев, откупени през 2009 г. и една серия рисунки от Недко Солаков, дарена от френска частна колекция през 2012 г.
При постъпването си в колекцията на "Помипду" дарението ще се представи с посветена специално на него изложба в залите на Центъра в Париж и ще се издаде каталог.
В България се подготвя изложба, която да покаже предизвикателствата на проучването и да привлече вниманието към националната кауза – адекватно и пълноценно присъствие на съвременно българско изкуство в големите световни музеи и галерии.
Изложбата ще се открие на 21 март 2023 година в галерия "Доза" в София. Организатори са – фондация "Българско изкуство и култура" и Арт фондация ДОМА, с куратори Десислава Димова и Вера Млечевска.
Повече информация за проекта тук.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg