Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондът на фондовете ще разпредели 1,26 млрд. лв.

Нина Цанева, Лазар Петров и Мартин Гиков.
Снимка: БНР

Фондът на фондовете е структура за целево разпределение на публични средства чрез специализирана схеми за финансиране, която работи с посредници. Какви финансови инструменти ще използва държавната структура, която трябва да разпредели над 1.26 млрд. лв. за фондове и обезпечения по заеми за българския бизнес?

"Фондът на фондовете е структура, която изпълнява политики на българската държава, както и на ЕС, под формата на финансиране на по-слабите участници в икономиката на страната. Тези, които нямат достъп до конвенционалното банково финансиране."

Това заявява в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.

Инструментите, които предлага фондът, са дългови и дялови. Те са изключително подходящи за компании с по-рисков профил и изчерпат потенциал за банково кредитиране. С дълговите инструменти се покрива голяма част от риска, който банката поема, и по този начин кредитира по-смело тези компании. Дяловите инструменти предоставят възможност чрез нашите посредници – фонд мениджърите, да се инвестира директно в дял от компанията.

"На практика от едната страна стои някой, който може да предложи голям експоненциален потенциал за растеж, т.е. предприемачи с идеи, които биха могли да доведат на много голямо нарастване на приходите, както и експанзия отвъд границите на България, и за целта е необходимо финансиране, за което на другата страна е нужно да има достатъчно рисков апетит, т.е. предоставящата финансиране страна трябва да е в позиция да поеме високия риск в замяна на високия потенциал“, казва Лазар Петров, директор управление "Финансови инструменти и оперативни програми“ във Фондът на фондовете.

Много пъстра е палитрата от компании, които са потенциални крайни получатели, като стартъпи, микрокомпании, които имат нужда от стартиращи бизнеси, както и социални предприемачи, които искат да получат някаква допълнителна ликвидна инжекция или просто да стартират бизнеса си. Те могат да ползват неразпределения финансово ресурс на Фонда от първия програмен период от 2014 до 2020 г. до края на тази календарна година, както и от втория програмен период от 2021 до 2027 година.

На разположение на компаниите са 150 млн. лева, които са дялови инструменти и те покриват целия жизнен цикъл на компанията.

Още 65 млн. са на разположение за млаките и средните предприятия, които могат да получат под формата на кредити с доста дълъг гратисен период и преференциална лихва и 7-годишен срок за погасяване по програмата “Възстановяване“. 

До момента Фондът на фондовете е финансирал близо 2700 проекта. Зад това стоят дялови инвестиции в над 200 иновативни стартъпа, близо 700 микрокредита за малък бизнес и социални предприятия, почти 500 хил. лв. кредитно финансиране за регионални и общински проекти, 540 млн. лева за 1300 малки и средни предприятия за преодоляване на последствията от COVID-19 пандемията.

В новият програмен период Фондът на фондовете ще разпредели близо 1,26 млрд. лв. Ресурсът ще бъде използван активно в подкрепа на предприемаческата екосистема и малките и средни предприятия в страната.

Основните приоритети на Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията са „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. С ресурса по програмата ще бъде подпомогнато постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика посредством разнообразно портфолио от финансови продукти, насочени към сферата на иновациите; цифровизацията и принос към въвеждане на етапите на Индустрия 4.0; повишаване на конкурентоспособността на предприятията; подкрепа за модернизиране на семейните предприятия, както и такива в областта на творческите индустрии; стимулиране на мерки за енергийна ефективност и изграждане на капацитет за енергия от възобновяеми източници в съответствие с целите на кръговата икономика.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13