Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Оскарите" все още имат значение, но се гледат все по-малко

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Най-основният акцент, особено откъм наградите на актьорите, беше, че се даде награда за кариера, а не за определена роля. – казва Павел Симеонов, кинолюбител и дългогодишен участник в подкаста "Тихо, филмът започва" – Взеха ги хора, които последните години не са така активни в киното, но това беше наратив на завръщане. Тоест наградите са дадени не толкова за техните роли, колкото за историята, която се крие зад тях.

"Всичко, навсякъде, изведнъж" смесва различни жанрове, хората са впечатлени, защото виждат нещо ново. Може би има елементи, които са виждали, но ето, че сега всичко е накуп. Ново и оригинално нещо. Напоследък има желание да се дават награди на по-неконвенционални филми, а не на такива, създадени, за да печелят Оскари." – казва още той.

Според Павел Симеонов рейтингът на Оскарите спада, но стойността им в киноиндустрията не чак толкова, защото това са награди за самата индустрия. "Те помагат на актьора да получи по-добри роли, но за зрителите са все по-маловажни. Съществува идея, че не се награждава чисто киното, а това, което казва филма и което се казва за филма , напред излиза политическата линия."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното е изкуство, което много влияе на хората

Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите.  И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора.  Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..

публикувано на 27.01.25 в 10:45
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25