Една семейна хроника, изследване, фотоалбум и едновременно с това завръщане към миналото през нов контекст – това събира в себе си "Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" на Зафер Галибов. Според него тази книга ни връща към началата на нашата памет.
"Преди по малко от десет години попаднах в пловдивската библиотека на един добре забравен фотоалбум – колекция от снимки на Тома Хитров- разказва Зафер Галибов – Това беше силно начало. Той е известен като фотографът на нашата революционна емиграция в Букурещ, но се оказа, че има и доста повече. Двамата братя са влагали такава сърцатост в работата си, това се е отразило в техните снимки. Те се включват активно в революционното движение в страната, изграждат се като граждани на една република, много преди тя да се е случила. Проследяват нашето Възраждане и войните, работят до първото десетилетие на 20 век. По късно фамилията Хитрови заминава за Америка, в търсене на по-добър живот"
В книгата на Зафер Галибов могат да се видят иконични за нашата памет снимки – на Христо Ботев, Панайот Хитов, Стефан Караджа, както и непознат досега портрет на Филип Тотю на младини.
Още за историята на фамилията Хитрови, за нуждата от Музей на фотографията и за настоящата изложба в галерия София-прес, която проследява творчеството на Борис Маждраков, също свързан с това семейство, чуйте от Зафер Галибов в "Какво се случва".
Зафер Галибов завършва Технически университет и културология във Философски факултет на СУ "Св. Кл. Охридски“ , защитава дисертация в областта на фотографията към Института за изследване на изкуствата - БАН. Има над 50 самостоятелни изложби, включително и в Българската полярна база на остров Ливингстън. Професионалните му интереси са в областта на историята на българската фотография, журналистиката, сцeничните и изобразителни изкуства.
Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите. И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора. Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg