Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началата на паметта ни във фотографски образи

Зафер Галибов
Снимка: Мариана Маринова

Една семейна хроника, изследване, фотоалбум и едновременно с това завръщане към миналото през нов контекст – това събира в себе си "Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" на Зафер Галибов. Според него тази книга ни връща към началата на нашата памет.


"Преди по малко от десет години попаднах в пловдивската библиотека на един добре забравен фотоалбум – колекция от снимки на Тома Хитров- разказва Зафер Галибов – Това беше силно начало. Той е известен като фотографът на нашата революционна емиграция в Букурещ, но се оказа, че има и доста повече. Двамата братя са влагали такава сърцатост в работата си, това се е отразило в техните снимки. Те се включват активно в революционното движение в страната, изграждат се като граждани на една република, много преди тя да се е случила. Проследяват нашето Възраждане и войните, работят до първото десетилетие на 20 век. По късно фамилията Хитрови заминава за Америка, в търсене на по-добър живот"

В книгата на Зафер Галибов могат да се видят иконични за нашата памет снимки – на Христо Ботев, Панайот Хитов, Стефан Караджа, както и непознат досега портрет на Филип Тотю на младини.

Още за историята на фамилията Хитрови, за нуждата от Музей на фотографията и за настоящата изложба в галерия София-прес, която проследява творчеството на Борис Маждраков, също свързан с това семейство, чуйте от Зафер Галибов в "Какво се случва".

Зафер Галибов завършва Технически университет и културология във Философски факултет на СУ "Св. Кл. Охридски“ , защитава дисертация в областта на фотографията към Института за изследване на изкуствата - БАН. Има над 50 самостоятелни изложби, включително и в Българската полярна база на остров Ливингстън. Професионалните му интереси са в областта на историята на българската фотография, журналистиката, сцeничните и изобразителни изкуства.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33